Glavni grad Narodne Republike Kine, u kojem živi 21,5 miliona ljudi, ima 72 džamije; najstarija među njima, džamija Nijuđije, stara je više od hiljadu godina, što je naročit kuriozitet koji može da iznenadi one koji nisu temeljnije upoznati s kineskom, dalekoazijskom, ili islamskom historijom.
Posebno što to nije najstarija džamija u Kini, štaviše, potencijalno je najstarija na svijetu: po predanju kineskih muslimana, Sad ibn Abi Vakas, saputnik poslanika Muhammeda, i treća ili četvrta osoba koja je primila islam, osvajač Perzije, posjetio je Kinu i osnovao džamiju Huaišan u Guangdžou.
Džamija Nijuđije ime duguje istoimenoj pekinškoj ulici u kojoj je smještena: ono znači „Volovska ulica”.
Podignuta je 996. za vrijeme dinastije Liao, u stilu tradicionalne kineske arhitekture, ali s islamskim elementima, poput arapske kaligrafije na unutrašnjim zidovima.
Džamija Nijuđije, sagrađena u 10. stoljeću, najstarija je islamska bogomolja u Pekingu.
Njen neimar je bio Nazarudin, sin lokalnog imama; sadašnja građevina nije, međutim, iz 10. stoljeća, pošto je nju spalila vojska Džingis-kana 1215., već iz 1443., kada je obnovljena za vrijeme dinastije Ming.
Popravljena je 1496. prilozima kineskih muslimana, a znatno proširena dva stoljeća kasnije, 1696., za vrijeme mandžurske dinastije Ćing, kada okolne tržnice postaju poznate po halalskoj govedini i ovčetini, što je tradicija koja i dalje postoji.
Od osnivanja NR Kine, tri puta je renovirana, posljednji put sredinom devedesetih.
Džamija, sagrađena od drveta, ima 10.000 kvadrata, dva dvorišta te nekoliko dvorana, prije svega molitvenu od 600 kvadrata i kapaciteta hiljadu vjernika, ali i salu za predavanja, nekoliko paviljona, kupatila, piše Telegraf.rs.
U džamijskoj biblioteci čuva se Kur'an star 300 godina, kao i drugi vrijedni drevni rukopisi, a tu su i sarkofazi arapskih mudraca. U džamiji se čuva carski ukaz iz 1694., ispisan na uspravnoj ploči.
Džamija Nijuđije danas opslužuje oko 10.000 vjernika koji žive u blizini i ne samo što je najstarija u gradu nego je i najveća.