Poželjno je da beba prvih šest mjeseci samo doji. Majčino mlijeko najbolja je hrana, ono zadovoljava potrebe vašeg djeteta u svim najvažnijim hranljivim sastojcima: bjelančevinama, mastima, šećeru, mineralnim solima i vitaminima.
Majčino mlijeko nije zagađeno bakterijama, optimalne je temperature i sadrži zaštitne materije protiv mnogih bolesti. Taj je način ishrane najsigurniji i najjeftiniji.
Dijete koje se prirodno hrani, pravilno se razvija i raste. Uspješno dojenje uspostavi se obično krajem druge ili treće sedmice nakon rođenja djeteta. Rijetke su majke koje nemaju dovoljno mlijeka. Ako sumnjate da je beba gladna, posavjetujte se s liječnikom koji će vam preporučiti najbolju vrstu mlijeka da dopunite ili zamijenite podoje.
Oprezno s mlijekom u prahu
Mlijeko u prahu nije vještačko mlijeko. Ono se dobiva preradom prirodnog kravljeg mlijeka i prostoji više vrsta mlijeka u prahu. Takozvana humanizirana mlijeka u prahu, prema svom sastavu, slična su mlijeku žene, obogaćena vitaminom D i željezom, tako da su vrijedna hrana za dojenče.
Dohranjivanje i vještačka ishrana dojenčeta u najranijim mjesecima zahtijevaju mnogo znanja i umješnosti u pripremi obroka i u obezbjeđivanju ostalih higijenskih mjera.
Raspored obroka
- 1. mjesec
Kada imate dovoljno mlijeka, bebi je potrebno sedam podoja u početku, a šest u trećoj i četvrtoj sedmici. Ako je dijete na vještačkoj hrani, onda mu dajte sedam puta po 100 grama, a kasnije šest puta po 110-120 grama pripremljene formule.
Bez obzira na to je li dojenče na prirodnoj, vještačkoj ili mješovitoj hrani, ono treba svakodnevno dobivati dvije do pet kapi vitamina D3.
- 2. mjesec
Sada dojenče sisa šest podoja, a kasnije pet. Ako je dojenče na vještačkoj hrani, dajte mu šest puta 120-150 grama spremljene formule te vitamin D3.
- 3. mjesec
Dijete na prirodnoj ishrani dobiva pet podoja. Ako se dijete vještački hrani, dajte mu pet puta po 180 grama formule. I ponovo vitamin D3. Ovaj režim prehrane treba nastaviti provoditi do napunjenog šestog mjeseca, kada bebi trebate početi nuditi čvrstu hranu.
Majka i dojenje
Važno je znati da između podoja majci treba vremena da se odmori, a djetetu da svari hranu. Treba naglasiti značaj odgovarajućih higijenskih postupaka u pripremanju obroka i održavanju posuđa.
Održavanje flašica
Staklena flašica nakon obroka operite i napunite ih hladnom vodom do sljedećeg obroka. Pred davanje obroka flašicu ponovo dobro operite i stavite u ključalu vodu pet minuta.
Gumenu cuclu nakon svakog obroka operite i ostavite u čistoj poklopljenoj posudi do sljedećeg obroka. Pred svaki obrok ponovo je properite, a dovoljno je jednom dnevno staviti je u ključalu vodu minutu.
Kako beba napreduje
Ako dijete dobro jede, dobro će i napredovati. Evo osnovnih smjernica kako bi beba trebala dobivati na težini.
- Svakog mjeseca beba bi trebala dobivati po 750 grama na težini.
- Za tri mjeseca trebala bi porasti deset centimetara (prvog mjeseca pet, drugog tri, a trećeg dva centimetra).
Šta je beba naučila
Tjelesni i duševni razvoj djeteta u velikoj mjeri ovisi o pravilnoj njezi i ishrani. S puna tri mjeseca dijete bi trebalo:
- Čvrsto držati glavicu;
- Gukati;
- Smijati se;
- Reagirati na zvuke mimikom;
- Pratiti lica i predmete koji se kreću;
- Čvrsto držati igračku koju mu stavite u ruke;
- Prepoznati majčin glas.