U pokušajima da regrutiraju još članova, brazilska najveća banda uči od najboljih - škola, nogometnih klubova i udruga - piše ''The Washington Post''.
Primeiro Comando da Capital kartel, ili skraćeno PCC, svoj centar ima u Sao Paulu, a djeluju i u 22 od 27 država u Brazilu. Imaju oko 30.000 članova diljem zemlje. Kako bi privukli nove članove, banda želi regrutirati barem 30 članova dnevno s ciljem "pobjede u ratu" s rivalskim bandama.
Kako bi to postigli, donijeli su pravilo o ukidanju 250 dolara mjesečne članarine, te "Big Brother" program prema kojem svaki novi član dobije "mentora". Post ih opisuje kao krvoločne i okrutne, i kao najveći trn u oku ne samo policije, s kojom svako toliko imaju ratove iako su formalno u "primirju", već i drugih bandi.
Inovativne marketinške metode kojima reklamiraju članstvo u bandi potiču dosadašnje članove da u bandu dovedu još barem jednu osobu, pa će i sami imati benefite.
Policija je u Sao Paulu za metode saznala tokom akcije prisluškivanja u sklopu istrage bande koja kontrolira brazilsko tržište kokainom i mnoge zatvore u zemlji. U jednom od razgovora članovi PCC-ja kažu kako su "zabrinuti jer nemaju ljudstva da se obračunaju s bandama u drugim državama" "Kako ćemo ratovati", kaže jedan. "Nikako, ne još", kaže drugi.
Policija djelovanje bande naziva "genocidom" nad drugim bandama, i što je još važnije, nad policijom. Policija kaže kako su samo u drugoj polovici kupili oko 400 ljudi. Šefovi bande su čak naručili, kaže policija, da se ubistva fotografiraju i snime, što samo pokazuje kako se malo boje zakona. "Šire se jer su najjači i najveći, pa ako ne progutaju i asimiliraju druge, onda ih eliminiraju. Osnovani su 1990. u Sao Paulu od strane zatvorenika koji su tražili bolji tretman", kaže Marsio Serđo Kristino (Marcio Sergio Christino), tužitelj koji je o njima napisao i knjigu.
PCC se proširio i u Boliviju te Paragvaj, a kako je rastao broj zatvorenika u državi tako je rastao i broj članova bande, jer su zatvori najplodnije tlo za regrutaciju.
Kako se pripremaju za osnaživanje u drugim državama, treba im vojska. Policija pretpostavlja da planiraju napad na zgrade (poput zgrada suda) gdje se nalazi oduzeto oružje.
Ekspanzija PCC-ja, piše ''Washington Post'', pridonijela je porastu kriminaliteta diljem zemlje. Sve je više ubistava i u Rio de Žaneiru gdje su dosegla svoj maksimum u osam godina, sa 6.731 ubijenom osobom u 2017. Tome ne pomaže ekonomija koja stagnira i policija čiji su budžeti sve manji. Sukobi su bandom su uvijek krvavi.
Nakon što je 2006. policija dio lidera smjestila u samice, grupa je organizirala masovne pobune u zatvorima u kojima je poginulo četrdeset policajaca i čuvara. U Sao Paulu su zapalili gotovo sto autobusa u najvećem napadu te vrste u historiji Brazila.
No, još je gore ignorirati ih. "Skupo je to, da. Ali ako ne trošimo na to, onda koje izbore imamo. Ako predamo zemlju narkodilerima, gdje je naša suverenost", kaže Kristino.