Odlukom tadašnje Zemaljske vlade Muzej je osnovan kao samostalna državna ustanova te je 1. februara 1888. godine i zvanično otvorio svoja vrata, razvijao se do statusa najvažnije savremene naučno-obrazovne i kulturne institucije u Bosni i Hercegovini. Zemaljski muzej BiH danas obilježava 132 godine postojanja i djelovanja.
Muzej je svoj rođendan obilježio kako priliči, cjelodnevnim programom u okviru kojeg su održane izložbe, predavanja, panel diskusija te je ujedno svima zainteresiranima omogućio i besplatan obilazak muzejskih zbirki.
Kustosica i arheologinja u Zemaljskom muzeju Lejla Bečar podsjetila je da ta institucija još nije riješila brojne probleme, ali da zaposleni danas žele da proslave svoj dan i da javnosti pokažu šta rade.
Govoreći o današnjem danu, istakla je da će godišnjica Muzeja biti posvećena radu zaposlenih, koji će tokom cjelodnevne rođendanske proslave držati predavanja u Muzeju.
Od današnjih programa navela je da će u više navrata biti otvorena soba Sarajevske Hagade, uz stručno vođenje dr. Aleksandre Bunčić, istraživačice na Harvard univerzitetu.
Također će u popodnevnim satima biti održana panel-diskusija: ''Potreba ili luksuz? Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine 1888.–2020.''.
Posjetioci će, također, moći da slušaju i predavanja i prezentacije na svim odsjecima Zemaljskog muzeja.
Između ostalog i o: rekonstrukciji kao metodu obnove i razvoja Botaničkog vrta Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, Fenomenu zimovališta male ušare (Asio otus) u Bosni i Hercegovini, o Grčkim posudama - keramičkim figurama iz zbirke Zemaljskog muzeja BiH, rukopisnim zbirkama usmenog pjesništva u posjedu Zemaljskog muzeja BiH, istraživanju ugroženih vrsta insekata u BiH...
Zemaljski muzej BiH će svoj rođendan, zajedno s posjetiocima, slaviti sve do 22 sata.