Jedna od najčešćih pojava u trudnoći je bol u leđima, a pogađa preko 70 posto žena i može biti jako neugodna. Nekada je dovoljna masaža i odmor, međutim u rijetkim slučajevima zahtijeva detaljniji pristup. Postoji više faktora koji mogu uzrokovati bol u leđima.
Promjene držanja
Kako maternica i dijete rastu, vaše težište se pomiče prema naprijed, što utječe na držanje i potencijalno izaziva bolove u leđima, posebno u drugom i trećem tromjesečju.
Hormonalne promjene
U prvom tromjesečju hormoni omekšavaju hrskavicu zdjelice i opuštaju zglobove kako bi se pripremili za porod, što može smanjiti uobičajenu podršku leđa i uzrokovati bol.
Napetost zbog stresa
Emocionalni i psihološki stres trudnoće također može dovesti do napetosti mišića i bolova u leđima.
Komplikacije
Jaki bolovi u leđima u trudnoći mogu ukazivati na prijevremeni porod ili infekciju mokraćnog sistema.
Manje uobičajeni uzroci
U njih spada osteoporoza povezana s trudnoćom, vertebralni osteoartritis i septički artritis.
Liječenje bolova
Upravljanje jakim bolovima u leđima često zahtijeva različite tretmane i prilagodbe u dnevnim aktivnostima:
1. izbjegavajte podizanje težine – ako je podizanje neophodno, koristite široki stav i savijte koljena
2. održavajte pravilno držanje – sjednite uspravno u stolicu s podrškom i koristite oslonac za noge
3. spavajte na boku – koristite jastuk između koljena za potporu
4. potporna obuća – nosite cipele koje pružaju dobru potporu, izbjegavajući visoke pete
5. odjevni predmeti za podršku trbuha – mogu pomoći u smanjenju opterećenja leđnih mišića
6. prenatalna masaža – preporučuje se nakon prvog tromjesečja, može ublažiti bolove u leđima i poboljšati opuštanje, samo osigurajte da je terapeut certificiran za prenatalnu masažu
7. sigurne aktivnosti – bavite se fizikalnom terapijom, plivanjem, aerobikom u vodi i jogom za održavanje zdravlja i ublažavanje bolova u leđima
8. intenzitet – ograničite aktivnosti na blagi ili umjereni intenzitet i posavjetujte se s liječnikom prije nego započnete s novim vježbama
9. rasterećenje išijadičnog živca – specifična istezanja mogu ublažiti pritisak na išijadični živac, posavjetujte se s fizioterapeutom za sigurne opcije
10. brzo liječenje – brzo se pobrinite za infekcije mokraćnog sistema ili druge bakterijske infekcije kako biste izbjegli komplikacije. Neki su antibiotici sigurni tokom trudnoće, no uvijek se posavjetujte s liječnikom.
Ostali savjeti
Bol u leđima obično nestaje nakon poroda, ali vrijeme oporavka varira. Studija iz 2023. pokazala je da oko 40 posto žena s bolovima u leđima povezanima s trudnoćom može doživjeti dugotrajnu bol nekoliko mjeseci nakon poroda, pogotovo ako su ranije imale problema s leđima.
Obratite se svojem liječniku ako manja bol postane jača ili potraje duže od dvije sedmice.
Odmah potražite pomoć ako je bol popraćena vaginalnim krvarenjem, jakom boli u trbuhu ili temperaturom.
Spinalna dekompresija ne preporučuje se tokom trudnoće, umjesto toga razmislite o masaži ili fizikalnoj terapiji. Korištenje jastučića za grijanje sigurno je ako se drži na najnižoj razini i zamota u peškir, kako bi se izbjegle opekline.