Mnoga djeca uzrasta od jedne do tri godine prolaze kroz fazu kada ujedaju drugu djecu ili odrasle osobe. Postoje brojni razlozi zašto to dijete radi, uglavnom nenamjerno.
Nešto ih boli
Bebe obično grizu kada im izbijaju zubići, da bi ublažile bol zbog natečenih desni i zuba koji samo što ne izbiju.
Istražuju svijet oko sebe
Mala djeca koriste i ruke i usta da istraže svijet oko sebe. Oni stavljaju u usta sve što žele da ispitaju pa se često dešava da nesvjesno i nenamjerno nekoga ugrizu.
Traže reakciju
Znatiželja je dio istraživanja i ispitivanja. Djeca na taj način eksperimentišu da bi saznala kakve će reakcije izazvati njihov postupak. Oni grizu brata/sestru, drugara, ne shvatajući da to nekoga boli.
Traže pažnju
Za stariju djecu ovo je jedan od načina da privuku pažnju. Kada se dijete osjeća zapostavljeno, na sve načine se trudi da dobije željenu pažnju i to uglavnom negativnim ponašanjem.
Dijete je zbog nečega uplašeno ili nezadovoljno
Ujedanje, kao i udaranje, načini su kako obično djeca žele da daju do znanja kada im nešto nije po volji, a još uvijek ne mogu dobro da iskažu svoja osjećanja riječima. Za dijete, ujedanje je jedan od načina da vam da do znanja da, recimo, želi svoju igračku ili da ne želi da se igra s nekim djetetom.
Kako dati do znanja djetetu da je ujedanje drugih ljudi ružno
Ako vašoj bebi izbijaju zubići, potrudite se da uvijek nosite sa sobom glodalice koje će moći da grize, kako bi spriječili neprijatnosti.
Izbjegavajte situacije u kojima je dijete toliko iziritirano da poželi nekoga da ujede. Često se dešava da dijete to radi kada je gladno ili umorno, pa se potrudite da zadovoljite sve potrebe mališana prije nego što izađete iz kuće.
Ako je vaše dijete dovoljno odraslo da priča i sklopi rečenicu, potaknite ga da riječima kaže ako se osjeća iznervirano, bijesno umjesto što frustraciju ispoljava ujedanjem.