Ako ste nekada prolazili centrom Visokog i vidjeli trošna zaprežna kola koja vuče jedan konj, a kojim upravlja čovjek nasmijanog i vedrog lica, sreli ste Nijaza zvanog Tupo.
Vrijedni ljudi
Nijaz je Rom i živi teško. Preživljava i svoju porodicu prehranjuje sakupljajući sekundarne sirovine, najviše željezo. UNICEF je, naprimjer, izvijestio da 69 posto romskih porodica zarađuje ispod 200 KM mjesečno.
Reporteri “Dnevnog avaza” sreli su jučer Tupu i njegovu suprugu Ramajanu. S njima je bila i kćerkica Medina.
- A ja sam Medina i sljedeće godine idem u školu - govori nam nasmijana djevojčica.
Njihova zaprežna kola su bila natovarena starim print aparatima, stolicama i ostalim otpadom.
- Od ovoga možemo zaraditi 30 maraka danas. Ne može više. Ali, eto, ima dobrih ljudi, pa nam pomognu - govori Ramajana, dok Nijaz odobrava ono što nam ona kazuje.
Nijaz ima govornu manu.
- Uz pomoć dobrih ljudi, u Sarajevskoj ulici napravili smo kuću. Hvala im. Imam još jednu kćerku, ide u srednju školu. Borimo se, važno je da ne krademo - pojašnjava nam Ramajana.
Svi ga poznaju
Kaže da nikada ne bi krali i bavili se kriminalom, ni kada hljeba ne bi imali da jedu.
- Nije lako. Posla nema. Gdje god da pokucamo za posao, ljudi nas malo čudno gledaju. Eto, ovako radimo, imaju tu dva otpada, pa kod njih vozimo sirovinu i prodajemo - dodaje na kraju Ramajana.
Dok smo razgovarali pored ceste, nekoliko vozača iz automobila je zatrubilo u znak pozdrava.
- Njega svi znaju - kaže Nijazova supruga kroz smijeh.
O njima niko ne brine
Osim u vrijeme izbora, Romi u BiH, nažalost, uglavnom nikome nisu važni. Jer da jesu, ne bi u 21. stoljeću živjeli u nehumanim uvjetima, ne bi njihova djeca bila neobrazovana, ne bi prosili po ulicama. U BiH se ne zna ni tačan broj Roma, jer njihova djeca često nisu upisana u knjigu rođenih. Prema popisu iz 2013. godine, 12.583 osobe su se izjasnile kao Romi. Ali, prema informaciji Vijeća Evrope iz jula 2012. godine, u BiH je najmanje 40.000, a najviše 76.000 Roma.
Prema podacima UNICEF-a, samo 69 posto romske djece završi osnovno obrazovanje u BiH.