NAJVEĆA GREŠKA

Ukoliko se budite u toku noći, ovu stvar ne treba da radite

Umjesto da razmišljate o nesanici, prihvatite situaciju i fokusirate se na nešto drugo, kaže dr. Bovik

Buđenje tokom noći. Instagram

A. O.

prije 6 dana

Svima nama nekad se desi da se probudimo tokom noći. Ukoliko se to često dešava, to nije naročiti problem ako se samo okrenete na drugu stranu i ponovo zaspite. Vjerovatno se toga nećete ni sjećati ujutru kad se probudite.

Međutim, ako nikako ne možete da se ponovo uspavate, jednu stvar nipošto ne treba da radite, jer bi to moglo da vam potpuno "razbije" san. Nesanica će vas iscrpiti, sutradan ćete biti umorni i pospani.

Provjeravanje koliko je sati

Mnogi već znaju da nije baš dobro da se, poslije noćnog buđenja, pogleda na sat. Često se može desiti da se od toga rasanite i upadnete u stres što vam je ostalo tako malo vremena za odmor.

Ipak postoji nešto još gore, a to je da proverite koliko je sati - na mobilnom telefonu. Obično nam je baš telefon najbliži, ali kad se se već jednom dohvatimo "plavog ekrana", budemo u iskušenju i da bacimo pogled na vesti ili prelistamo društvene mreže. Baš je to ono što ne treba da uradimo, objašnjava dr. Fiona Borvik sa stenfordskog Medicinskog fakulteta.

Razbuđivanje mozga

Plava svjetlost ekrana i sadržaj društvenih mreža može dodatno da razbudi mozak i ometa san. Umjesto toga, ukoliko ne možete da zaspite nakon 10-15 minuta, trebalo bi da ustanete iz kreveta.

Pređite na neko mirno i udobno mjesto u kući, na primjer, na sofu u dnevnoj sobi i bavite se nečim što ne izaziva preveliku stimulaciju - čitajte knjigu ili slušajte muziku. Kada se ponovo osjetite pospano, vratite se u krevet.

Ne treba da ostajete u krevetu dok ne možete da zaspite, jer tako nastaje asocijacija između kreveta i stanja budnosti, a ne sna. To ne treba da radite i samo tako ćete moći da obezbijedite sebi uredniji san.

- Umjesto da razmišljate o nesanici, prihvatite situaciju i fokusirate se na nešto drugo. Ako stalno razmišljate o tome kako ne spavate, možete da povećate anksioznost i biće vam sve teže da se opustite. Prihvatite stanje budnosti i fokusirajte se na mirnu aktivnost dok se ne osjetite da ste opet spremni za san - kaže dr. Borvik.

Ključ za bolji san je izbegavanje stresa i stimulansa tokom noćnih buđenja. Umjesto da provjeravate telefon ili ostajete u krevetu, pokušajte s umirujućim aktivnostima koje će vam pomoći da se opustite i prirodno vratite u san. Kvalitetan san je proces koji se gradi, kako za ovu noć, tako i za buduće noći.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.