Zagađen zrak godinama predstavlja problem u Kantonu Sarajevo, a nadležni po tom pitanju ništa ne rade. Ono što ostaje građanima na raspolaganju jeste da se paze i čuvaju svoje zdravlje, a mi vam donosimo savjete stručnjaka, koji su otkrili na koji način makar malo ublažiti udisanje nezdravih čestica.
Prema portalu ekoakcija, zrak u Sarajevu danas je označen kao vrlo nezdrav, a indeks kvaliteta zraka izmjeren u 14 sati iznosi 270..
Kako je za portal „Avaza“ kazao prim. dr. Mahir Tokić, specijalista za plućne bolesti i tuberkulozu, nažalost ne postoji dugotrajno rješenje za zaštitu od nezdravog zraka.
Uticaj na zdravstveno stanje
- Svake godine u periodu kraja oktobra, pa sve do sredine marta imamo intenzivno zagađenje zraka. Ono je prisutno tokom čitave godine, ali u ovim periodima je intenzitet izuzetno veliki. To jako utiče na zdravstveno stanje čitave populacije u Kantonu Sarajevo, a svakako i u gradovima gdje je ovo prisutno. Ono što je interesantno, moramo naglasiti da ovaj kontinuitet djelovanja lošeg, odnosno zagađenog zraka nije prisutan samo ove godine. Ovakve promjene se dešavaju unazad sigurno 40 godina – kazao nam je prim. dr. Tokić.
Dodao je da to kod najmlađih izaziva iritaciju disajnih puteva koja, ako duže traje prelazi u hronično stanje, izazivajući hronični bronhitis, a kod starijih hroničnu opstruktivnu plućnu bolest. Nažalost, povećan je i broj alergijskih oboljenja od najmlađih do najstarijih.
- Ove promjene se također odražavaju i na osobe sa kardiovaskularnim problemima, kod osoba s dijabetesom, a naročito one osobe koje povrh svega koriste i duhanske proizvode. Šteta koja nastaje nije samo u pitanju zdravstveni problem, to je krajnji domet štete koja nastaje. Osim nje imamo i ekonomske probleme. Imamo izostanke djece iz škole, zatim osobe koje su već u radnom odnosu, također, izostaju sa svojih radnih mjesta i ovaj efekat se vrti u jednom začaranom krugu, gdje u svakom slučaju najgore prolaze stanovnici ovoga grada – istakao je prim. dr. Tokić za "Avaz".
Dalje dodaje, da nažalost, 40 godina se ne čini ništa osim što se može pročitati da je zagađenje određenog stepena, ali to ništa ne znači za stanovnike Sarajeva.
Koridor vjetrova
- Prema tome, ono što treba učiniti je multidisciplinarna stvar i koju treba rješavati politika, a ne zdravstvo. Zdravstvo može biti jedno od faktora koje može pomoći u rješavanju ovoga. Vidite svakodnevno da takozvani stručnjaci, koji govore da koridor vjetrova, odnosno strujanja vjetra u Sarajevu neće biti doveden u pitanje izgradnjom ovih velikih zgrada. Nažalost, to smo mi u osnovnoj školi za mog perioda učili da to strujanje je već dobro, dobro načeto i pravi ozbiljne probleme. Ono što mogu građanima preporučiti je da se što manje kreću u ovom periodu napolju, da koriste MP2 maske i da koriste priliku da idu na veću nadmorsku visinu – zaključio je prim. dr. Tokić za portal „Avaza“.