Odmah pri rođenju našu kožu i sluzokože naseljavaju najrazličitiji mikroorganizmi, a prisustvo svih bakterija, virusa i gljivica označava se terminom mikrobiom. Ovo je kazala dr. Enesa Begović, oftalmolog.
RIJEČ STRUKE
NAŠA TEMA
Imaju zadatak da omogućavaju najrazličitije funkcije kao što su odbrana od patogenih mikroorganizama, održavanje normalnog imunog odgovora i sl., kazala dr. Begović
Svima su neprijatne infekcije, čak i blaži konjunktivitis. Ilustracija
Odmah pri rođenju našu kožu i sluzokože naseljavaju najrazličitiji mikroorganizmi, a prisustvo svih bakterija, virusa i gljivica označava se terminom mikrobiom. Ovo je kazala dr. Enesa Begović, oftalmolog.
- Svaka od sluznica, kao što su npr. sluznice usne šupljine, oka, gornjih dišnih puteva, crijeva ili vaginalna, imaju svoj mikrobiom, a razlike među njima su u zastupljenosti i vrsti određenih mikroorganizama. Mikrobiom sačinjavaju bakterije, virusi i gljivice i oni se mogu svrstati u tri grupe: mutuale (korisni za domaćina), komensale (nisu ni korisni ni štetni) i patogene (izazivaju oboljenja) - govori dr. Begović.
Svima su nam, kaže naša sagovornica, neprijatne infekcije oka, čak i blaži konjunktivitis. I zbog toga je uvriježeno mišljenje da su dijelovi oka, poput konjuktive, a naročito unutrašnjost oka, sterilni. Ipak, naučnici su već prije nekoliko godina utvrdili da postoji i mikrobiom oka, odnosno zajednica mikroorganizama, pogotovo bakterija, koje žive na našim očima i u njima i zapravo su nam korisni.
Dr. Begović: Oko nije sterilno. Avaz
- Naše sadašnje znanje o mikrobiomu posljednjih godina doživljava revoluciju zahvaljujući razvoju medicinske genetike i rezultatima genskih analiza. I dok je ukupan broj ljudskih gena oko 20.000, mikroorganizmi su višestruko bogatiji genskim materijalom u nekim regijama, kao što je npr. digestivni trakt, ovaj genom je 100 puta brojniji u odnosu na genom čovjeka - navodi dr. Begović.
S druge strane, sluznica oka sadrži znatno manje mikroorganizama, čak i u poređenju s okolnom kožom.
- Stoga prilikom analize brisa sluznice oka često dobivamo nalaz da je kultura ostala sterilna, što nikako ne treba tumačiti u smislu da je i sluznica s koje je uzet uzorak sterilna. Naprotiv, brojne vrste mikroorganizama naseljavaju površinu oka i imaju zadatak da omogućavaju najrazličitije funkcije kao što su odbrana od patogenih mikroorganizama, održavanje normalnog imunog odgovora i sl. - ističe dr. Begović.
Nekonzistentnost između nalaza brisa i stvarnog stanja, dodaje dr. Begović, proizlazi iz činjenice da je količina materijala koja se uzima za analizu najčešće oskudna, standardno se ispituje prisustvo tek nekoliko vrsta mikroorganizama, a nekad je potrebno da prođe i više sedmica kako bi se razvile određene kulture.
NAKON SUSRETA U ZAGREBU
VREMENSKA PROGNOZA
NOVA VLASNICA
"AVAZ" NA LICU MJESTA