Iako su mnoge arome koje se koriste u e-tečnostima odobrene za upotrebu u ishrani, njihova sigurnost nije provjerena kada se udišu jer se odobrenje odnosi na njihovu ingestiju, a ne na udisanje.
RIJEČ STRUČNJAKA
RIJEČ STRUČNJAKA
Izloženost nekim od ovih hemikalija može povećati rizik od karcinoma usne šupljine
Sigurnost arome kada se udiše nije provjerena. Ilustracija
Iako su mnoge arome koje se koriste u e-tečnostima odobrene za upotrebu u ishrani, njihova sigurnost nije provjerena kada se udišu jer se odobrenje odnosi na njihovu ingestiju, a ne na udisanje.
Studija koja je upoređivala efekte aromatizirane i nearomatizirane tečnosti za e-cigarete na zdravlje zuba otkrila je 27 posto smanjenja tvrdoće gleđi kada su se koristile aromatizirane e-cigarete. Kompromitirana zubna caklina utire put progresivnom kvarenju zuba, naročito jer gusta e-tečnost omogućava bakterijama da se prilijepe na površine zuba. Druga istraživanja su pokazala da arome e-cigareta povećavaju oštećenje ćelija i smrt ćelija, a da aroma mentola uzrokuje najveću štetu.
Prof. dr. Muhamed Ajanović. Avaz
Glavni sastojak e-cigareta je propilen glikol, gusta, blago slatka tečnost koja može naštetiti zubnoj caklini i mekim tkivima usne šupljine. Druga sastavna komponenta e-tekućina je biljni glicerin, koji se koristi u prehrambenoj industriji za dodavanje slatkoće i zadržavanje vlage.
U kombinaciji s aromatičnim jedinjenjima biljni glicerin uzrokuje četverostruko povećanje načina na koji se mikrobi lijepe za zubnu caklinu i dvostruko povećanje u stvaranju biofilma plaka - glavnog krivca za bolesti desni i karijes. Ostale hemikalije koje se nalaze u tečnosti ili aerosolima e-cigareta uključuju formaldehid, olovo i nekoliko drugih toksina i kancerogena. Izloženost nekim od ovih hemikalija može povećati rizik od karcinoma usne šupljine.
Jedna od najčešćih nuspojava koju su prijavili korisnici e-cigareta u istraživanjima bila je suhoća i iritacija usta i grla. Suha usta, posebno u kombinaciji s koncentracijom šećera u e-tekućinama, mogu dovesti do oralnih zdravstvenih problema.
Kada u vašim ustima nedostaje dovoljno pljuvačke, štetne bakterije mogu napredovati, čineći vjerovatnijim razvoj i napredovanje karijesa i bolesti desni.
Sada shvatamo da, kada se izlože aerosolima e-cigareta, zubi počinju propadati jer bakterije u ustima probavljaju šećer u e-tečnosti i počinju stvarati kiselinu.
To se posebno odnosi na područja usta koja su najviše izložena e-tečnosti: prednji zubi i površine između zuba. Još treba mnogo naučiti o dugoročnim efektima upotrebe e-cigareta na oralno i ukupno zdravlje, ali na osnovu onoga što do sada znamo, “vaping” može biti jednako opasan za oralno zdravlje kao i pušenje, a možda čak i više.
Prestanak pušenja duhanskih proizvoda i svih drugih oblika jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zube, desni i vaše opće zdravlje.
VREMENSKA PROGNOZA
NAKON SUSRETA U ZAGREBU
NOVA VLASNICA
ODRŽAN ŽRIJEB U NIONU