ADOLESCENCIJA

Tinejdžerske akne su česta i potpuno normalna faza odrastanja: Uzroci i prevencija

Tijekom puberteta, tijelo proizvodi veće količine hormona, poput testosterona, koji stimulira lojne žlijezde da proizvode više sebuma

Facebook

Dž. V.

11.11.2024

Tinejdžerske akne su jedan od najčešćih problema s kožom s kojima se susreću mladi ljudi. Iako su potpuno normalna faza adolescencije, mogu izazvati nelagodu, stres i smanjenje samopouzdanja. Razumijevanje uzroka, prevencije i dostupnih tretmana može pomoći u upravljanju ovim problemom i očuvanju zdravlja kože.

Šta uzrokuje tinejdžerske akne?

Tinejdžerske akne najčešće nastaju zbog hormonalnih promjena koje se događaju tijekom adolescencije. Tijekom puberteta, tijelo proizvodi veće količine hormona, poput testosterona, koji stimulira lojne žlijezde da proizvode više sebuma (prirodnog ulja). Ovo povećano lučenje sebuma može začepiti pore i stvoriti idealno okruženje za rast bakterija koje uzrokuju upalu i stvaranje akni.

Glavni faktori 

Pubertet, menstruacija, trudnoća i hormonska kontracepcija mogu utjecati na razinu hormona, što povećava proizvodnju sebuma.

Ako roditelji ili bliži rođaci imaju problema s aknama, veća je vjerojatnost da ćete i vi imati sklonost ka aknama.

Iako stres nije izravni uzrok akni, može pogoršati postojeće stanje. Stres može povećati proizvodnju hormona koji potiču akne, poput kortizola.

Visok unos hrane bogate šećerom, mliječnih proizvoda i brze hrane može pridonijeti pojavi akni kod nekih osoba.

Održavanje čistoće kože vrlo je važno jer nakupljeni sebum, prljavština i mrtve stanice kože mogu začepiti pore i uzrokovati upalu.

Prevencija tinejdžerskih akni

Iako se aknama ne može potpuno spriječiti, postoje neki koraci koji mogu pomoći u smanjenju njihovog nastanka.

Prvo i osnovno pravilo je održavanje čistoće kože. Koristite blage gelove za čišćenje koji ne isušuju kožu, a koji će ukloniti višak sebuma, zagađenja i mrtve stanice kože. Preporučuje se čišćenje lica dva puta dnevno, ujutro i prije spavanja.

Ruke su puni bakterija, a dodirivanje lica može prenijeti te bakterije na kožu, što može pogoršati stanje akni. Također, izbjegavajte trljanje lica rukavima, jer to također može začepiti pore.

Čak i ako imate masnu kožu, važno je koristiti hidratantne kreme. Nehidrirana koža može zapravo proizvesti još više sebuma kako bi se nadoknadila izgubljena vlaga.

Hrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima može pomoći u održavanju kože zdravom. Preporuča se smanjenje unosa hrane bogate rafiniranim šećerima i mliječnim proizvodima, koji mogu potaknuti upalne procese u tijelu.

Izbor proizvoda za njegu kože koji odgovaraju vašem tipu kože (masna, suha, osjetljiva) i koji sadrže sastojke poput salicilne kiseline, benzoil peroksida ili alfa-hidroksi kiselina (AHA) može pomoći u smanjenju akni.

Osim fizičkog aspekta, tinejdžerske akne mogu imati i emocionalne posljedice. Mladi ljudi mogu osjećati sram ili nisko samopouzdanje zbog svog izgleda, što može dovesti do izbjegavanja socijalnih situacija i depresije. 

Tinejdžerske akne su česta i potpuno normalna faza odrastanja koja nastaje zbog hormonalnih promjena u tijelu. Iako se ne mogu potpuno izbjeći, postoje mnoge preventivne mjere i tretmani koji mogu pomoći u smanjenju njihovog nastanka i ublažavanju simptoma. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.