TVRDE KARDIOLOZI

Ovo je najbolje vrijeme za doručak ako želite sniziti krvni pritisak

Konzumiranje hrane nije samo važno za zdravlje srca i krvni pritisak, ono utiče na energiju, raspoloženje, proaktivnost i druge faktore

Jaja s avokadom. Instagram

A. O.

20.11.2024

Doručak je obrok koji mnogi ljekari, dijetetičari i nutricionisti preporučuju da se ne izbjegava iz više razloga.

Jedan od njih svakako je održavanje nivoa krvnog pritiska u normalnim granicama. Prehranom se može uticati na puno stvari kada je u pitanju zdravlje, a skupina kardiologa za Parade otkrila je zašto je važan te koje biste namirnice trebali konzumirati ako želite sniziti pritisak.

- Smatramo da nutritivno bogat doručak poboljšava zdravlje srca, uključujući i regulaciju krvnog pritisak, kroz više mehanizama. Doručak pomaže regulisati kontrolu šećera u krvi i sprječava prejedanje kasnije tokom dana. Također vjerujemo da doručak sprječava porast nivoa hormona stresa, koji bi mogao povisiti krvni pritisak – rekao je kardiolog dr. Čeng-Han Čen (Cheng-Han Chen).

Osim namirnica koje jedemo za doručak, jednako je važno i vrijeme u kojem to činimo. Kardiolog dr. Neil D. Šah (Shah) tvrdi da je vrijeme doručka važno jer je "usklađeno s prirodnim ritmovima tijela, poznatim kao cirkadijalni ritmovi, koji regulišu krvni pritisak i metabolizam".

Koje je najbolje vrijeme

Kako izvještava Parade, većina kardiologa preporučuje doručak unutar jednog do dva sata nakon buđenja.

- Za održavanje zdravog krvnog pritiska i prehrane važno je dan započeti na pravi način. Doručkovanje unutar jednog do dva sata od buđenja može postaviti prehrambeni ton za ostatak dana - pojašnjava intervencijski kardiolog dr. Bredli Server (Bradley Serwer).

Još jedan kardiolog dodaje da vrijeme doručka nije toliko povezano s tačno određenim dijelom dana, koliko s vašim ličnim ritmom nakon buđenja.

- Dosljednost je ključna kod određivanja vremena za doručak, preporuka je obično unutar jednog do dva sata nakon buđenja - dodao je dr. Ripl Hansalia (Riple). Iako se dosljednost u vremenu doručka može činiti nepotrebnom obvezom, razumijevanje razloga iza ove preporuke možda će vas motivisati da razmišljate drugačije.

- Dnevni metabolički ritmovi tijela vođeni su unutrašnjim satom koji je pod uticajem vremena obroka. Promjene u uobičajenim vremenima obroka, poput preskakanja obroka ili jela tokom vremena predviđenih za san, mogu uticati na razvoj kardiometaboličkih bolesti - tvrdi dr. Čen.

Prijedlozi kardiologa

Konzumiranje hrane nije samo važno za zdravlje srca i krvni pritisak, ono utiče na energiju, raspoloženje, proaktivnost i druge faktore. Upravo zato važno je da osim vremena kada doručkujete, jedete i namirnice koje će pozitivno uticati na vas.

Dr. Server preporučuje da za doručak više kombinujete vrste namirnica bogatih magnezijem (voće i povrće), kalijem (voće i povrće), proteinima (jaja), zdravim mastima (avokado i orašasti plodovi) te vlaknima (povrće), prenosi Parade.

Također, savjetuje izbjegavanje jednostavnih ugljikohidrata (poput zaslađenih žitarica) i hrane bogate natrijem. Američko udruženje za srce preporučuje ograničenje dnevnog unosa soli na 2.300 mg, idealno 1.500 mg, za zdraviji krvni pritisak.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.