ODRŽAN KOMEMORATIVNI SKUP

Brčko: Promovisana knjiga "Šutnjom se zlo veliča"

Govoriti o zlu nije afirmacija zla i poziv na nasilje ili osvetu, rekla je dr. Fazlović

Promovisana knjiga. Fena

A. O.

10.11.2024

U Brčkom je održan komemorativni skup povodom 100 godina od zločina nad Bošnjacima Šahovića i Pavina Polja pod nazivom: "Šutnjom se zlo veliča", a u organizaciji brčanskog Preporoda, Medžlisa islamske zajednice Brčko i potomaka Bošnjaka porijeklom iz Šahovića i Pavina Polja.

Na komemoraciji su govorili akademik Ferid Muhić, akademik Šerbo Rastoder i dr. Magbula Fazlović.

Inicijativa za ovim skupom potekla je od potomaka doseljenika iz Šahovića i Pavina Polja jer u Brčkom i okolini ih živi najviše.

- Simbolični naziv komemoracije sadrži univerzalnu poruku koju prije svega upućujemo samima sebi, potom potomcima onih koji su izvršili zločine, i na kraju kompletnoj javnosti. Govoriti o zlu nije afirmacija zla i poziv na nasilje ili osvetu. Svrha ovog skupa je otkrivanje istine, prekidanje šutnje, prihvatanje i imenovanje zločina počinjenih u Šahovićima i Pavinu Polju pravim imenom. Kao potomci Bošnjaka iz Šahovića i Pavina Polja pokrenućemo inicijativu da se u Brčkom i Čeliću postave spomen obilježja kao trajna opomena i sjećanje budućim generacijama. Uvjereni smo da na ovakav dostojanstven način zatvaramo jedno poglavlje u našim životima koje stoji otvoreno već četiri do pet generacija - istakla je dr. Magbula Fazlović.

Istoričar, prof. dr. Šerbo Rastoder iz Crne Gore, potpredsjednik Odbora za obilježavanje stogodišnjice i autor knjige „Šutnjom se zlo veliča“, naglasio je, govoreći sa stručnog stanovišta, da je prvenstveni cilj da se afirmiše princip da se šutnjom zlo veliča i da je to ustvari samo prikrivanje zločina.

- Radi se o jednom događaju koji se desio u mirnodopsko vrijeme kada je jedna grupa ljudi navodno iz čina osvete, u dužini od 19 kilometara popalila i pobila sve muslimane na prostoru takozvane Vraneške doline. Suština je da za taj zločin niko nije odgovarao, a mi kao generacija koja je primjetila da se 100 godina ćutilo o ovome, prije 15 godina otvorili smo ovo pitanje prije svega naučno, kasnije stručno, da bi već danas dobilo političku konotaciju jer se Rezolucija o genocidu u Šahovićima nalazi u Skupštini Crne Gore. Skoro da nema čovjeka koji danas neće reći da je to bio veliki zločin ali je pitanje da li je genocid. Ova riječ frustira neke ljude koji ne razumiju njen kontekst - kazao je Rastoder.

U uvodnom dijelu komemoracije prisutnima obratili su se reis Crne Gore Rifat efendija Fejzić, te Vahid ef. Fazlović muftija tuzlanski i izaslanik reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.