Objavljene su poruke devet grupa na aplikaciji Telegram, u kojima su ekstremni desničari organizirali proteste, a kasnije i nerede širom Velike Britanije.
Protesti su započeli nakon lažne vijesti da je napad na plesni klub u Sautportu, gdje su ubijene tri djevojčice, izveo muslimanski migrant, te su nakon toga ubrzo na ulicama širom zemlje nastali i neredi.
Britanski mediji su otkrili poruke na Telegram kanalima gdje su lokalni lideri pozivali stanovnike na izlazak na proteste, a sam sadržaj poruka bio je izrazito uvredljiv.
Otvoreni rasizam prema migrantima, islamofobija su česti u porukama, a u svrhu propagande korišten je i genocid u Srebrenici.
Jedan neimenovani korisnik je poslao fotografiju iz Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, te je nazvao "rješenjem za migrante", dok je isti korisnik kazao da neredi trebaju postati "Srebrenica 2.0.".
Pored toga, podijeljen je i snimak osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.
U grupu je stavljen snimak njegovog ulaska u Srebrenicu i govora o "buni protiv Dahija", koji često cirkuliše desničarskim kanalima u Velikoj Britaniji.
Ekstremno desne grupe u Velikoj Britaniji duži period već negiraju genocid u u Srebrenici, u svoju antimuslimanske kampanje, a neformalni lider protesta Tomi Robinson (Tommy) je na stranici svoje grupe "EDL" imao posvećenu sekciju negiranju genocida u Srebrenici, nazivajući to lažima.