Evropski parlament (EP) će nastaviti da traži povratak novca koji je neopravdano koristila Marine Le Pen dok je bila poslanik, a koju je Služba EU za suzbijanje prevara (OLAF) optužila za pronevjeru javnog novca, saopćeno je danas u Briselu.
- EP se obratio OLAF-u pošto je otkrio nepravilnosti pripisane liderki francuske ekstremne desnice i još trojici bivših poslanika - naveo je izvor blizak OLAF-u i dodao da je u pitanju neopravdano korištenje 617.000 evra.
Isti izvor je dodao da će EP narednih sedmica tražiti povrat novca.
O tom slučaju je pisao francuski informativni sajt Medijapar (Mediapart), dok je pariško tužilaštvo 11. marta potvrdilo da je dobilo izvještaj OLAF-a u kojem se optužuje Le Pen.
Dokument, u čiji je uvid imao Medijapar, odnosi se na novčane naknade koje mogu da koriste političke grupacije u sklopu mandata poslanika u EP.
Međutim, Marine Le Pen i njeni saradnici su taj novac koristili u političko-nacionalne svrhe, za lične troškove i za finansiranje nekih komercijalnih kompanija bliskih Le Penovoj stranci Nacionalno okupljanje (RN) i parlamentarnoj grupi ekstremne desnice - Evropa, nacija i sloboda (ENL) u EP.
Ostala tri bivša člana Evropskog parlamenta umiješana u taj slučaj su Žan-Mari Le Pen (Jean-Marie) (otac Marine Le Pen), njen bivši partner Luj Alio (Louis Aliot) i Bruno Golniš (Gollnisch), član nacionalne kancelarije RN i ENL.
OLAF, koji je istragu pokrenuo 2016. godine, optužuje Marine Le Pen da je pronevjerila više od 600.000 eura, od kojih lično oko 137.000 eura javnog novca EP dok je bila poslanik EP-a od 2004. do 2017. godine.
Francusko tužilaštvo sa svoje strane je pokrenulo krivični postupak protiv Le Pen zbog sumnje za fiktivna radna mjesta u EP-u. Ona je u toj aferi osumnjičena za pronevjeru javnog novca i saučeništvo.
Ta najava OLAF-a i otkriće Medijapara dolazi u nezgodnom trenutku za Marine Le Pen, koja je zajedno sa odlazećim predsjednikom, centristom Emanuelom Makronom (Emmanuel Macron) ušla u drugi krug predsjedničkih izbora koji će biti održan 24. aprila.