Dugi niz godina Bangladeš je bio jedna od najsiromašnijih azijskih zemalja, a iako se situacija polako popravlja, ondje i dalje žive milioni koji ne mogu zadovoljiti osnovne potrebe.
Svaki četvrti stanovnik Bangladeša je siromašan, osobito u ruralnim dijelovima zemlje. Jedan od razloga zbog kojih se situacija u zemlji popravlja je bolji položaj žena, koje postaju samostalnije i lakše se mogu zaposliti.
U sjevernim dijelovima Bangladeša, kao što su Bogra i Gaibandha, stanovnici pokušavaju preživjeti od poljoprivrede, ali planove im kvare česte prirodne katastrofe.
Uz pomoć međunarodne dobrotvorne organizacije "Oxfam" mnogi spas pronalaze u proizvodnji ljutih papričica koje su među kulturama najotpornijim na klimatske promjene. Prije šest godina na sjeveru Bangladeša se pojavilo više od 300 proizvođača, od kojih 90 posto čine žene – a danas je situacija još i bolja.
No, posao nije nimalo lak. Na hiljade radnica i radnika okuplja se u zoru kako bi razvrstavalo papričice do sumraka. Sati znoja i suza im se isplate jer zahvaljujući čiliji, mogu prehraniti svoje porodice. Papričice zatim idu na sušenje kako bi nakon deset dana bile spremne za transport u tvornice.