Ustavni sud Bosne i Hercegovine osporio je presude Vrhovnog suda kojima su odbijeni tužbeni zahtjevi Radio-televizije Bosne i Hercegovine (BHRT) kojima traži da joj RTRS isplati pripadajuću naknadu na ime prikupljenih RTV taksi u RS. Odlučujući po apelaciji BHRT-a Ustavni sud BiH je zaključio da RTRS nije imala pravo zadržavati cjelokupan iznos RTV takse, pa su presude vraćene na ponovno odlučivanje.
- Ovo je sigurno velika stvar za BHRT. Za konkretan komentar moramo sačekati obrazloženje presude kako bismo tačno znali šta u njoj detaljno stoji – kazao je za “Avaz” generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović.
Ovo je prva presuda u korist BHRT-a, državnog javnog servisa koji se bori za opstanak, dok su dugovanja RTRS-a na osnovu sredstava prisvojenih od RTV takse narasla na oko 95 miliona KM.
- Čudo je da smo uopće opstali, iako je opstanak i dalje upitan. Ovo je samo prvi korak, ali iznimno važan. Sve će opet potrajati, ali presude Ustavnog suda BiH nekad će se morati ispoštovati – ističe Karamehmedović.
Inače, stanje u BHRT dodatno je otežano nakon odluke o povećanju minimalne plaće u FBiH, zbog čega su plaće morale rasti kod više od 500, od ukupno 784 uposlenika.
- Tako sav prihod od takse, koju prikuplja Elektroprivreda BiH, defacto ide na neto plaće, topli obrok i prijevoz radnika. Od ostalih sredstava, od marketinga, zakupa i drugih vlastitih prihoda ne možemo podmiriti ni minimalne troškove za nastavak rada. Obraćali smo se više puta svim nivoima vlasti, ali osim jedne sjednice Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamenta BiH nije bilo nikakve reakcije niti konkretne pomoći – pojašnjava Karamehmedović.
Upozorava da, ako se nešto ne poduzme, pitanje je koliko će BHRT još biti u stanju da radi, jer nije u mogućnosti izmiriti ni osnovne troškove.
- Uspijevali smo se nekako održati od 2017. i pored manjka od 95 miliona KM, maksimalno poštujući sve svoje obaveze. Primjera radi, samo u prošloj godini BHRT je emitirao 40 godina Olimpijade, EURO, godišnjicu genocida u Srebrenici, Olimpijadu i Paraolimpijadu u Parizu, SFF, Ilidžanski festival, izbore, vratili smo Mali šlager … Sve to bez osnovnog finansiranja koje nam je zakon omogućio. Od Vijeća ministara dobili smo 4 miliona KM od viška prihoda RAK-a, ali trećina tog iznosa je pokrila samo TV prava na EURO 2024. Ako ne bude hitne akcije predstavnika vlasti na državnom i federalnom nivou, ova odluka Ustavnog suda mogla bi se pretvoriti u Pirovu pobjedu – ističe Karamehmedović.