REAKCIJA

Karamatić za "Avaz": Ako Dodik ne ode iz Laktaša i Banje Luke, neće ga niko dirnuti dvije godine

Meni je preslatko odjednom kako su Karadžićevi četnici iz SDS-a postali bh. patriote, navodi Karamatić

Mario Karamatić. Fena

Danijal Hadzovic

prije 4 dana

27

Zastupnik Hrvatske seljačke stranke (HSS) u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Mario Karamatić za "Avaz" je komentirao aktuelnu političku situaciju u BiH.

"Nema dalje"

Činjenica da predsjednik Milorad Dodik putuje po svijetu u trenutku kada je za njim raspisana potjernica potvrđuje da bh. institucije "nit postoje, nit funkcioniraju", smatra Karamatić.

- Ovo je van razumne sumnje napad na ustavni poredak što on radi. Znači ovdje se ne radi po sustavu, jer upravo on je prebacio vlast na državu BiH, za to je u Parlamentu BiH glasala i njegova stranka i ako ih misli vratiti na Republiku Srpsku, za to je adresa Parlament. I sad taj isti državni parlament nije uspio ni usvojit rezoluciju kojom osuđuje ovo što radi Milorad Dodik. Znači, nema dalje, i sad mi se čudimo, naravno u političkom Sarajevu viču "uhapsi ga, uhapsi ga", a njega nema. Ko da ga uhapsi? Nije ni zgodno uhapsiti čovjeka koji je dobio 400-500 tisuća glasova sa svojom strankom na izborima i ovo upravu pokazuje svu nefunkcionalnost BiH u ovakvom ubliku kako je sada i kako su je sklepali moćnici u međunarodnoj zajednici - ističe Karamtić.

Karamatić procjenjuje da Dodik vjerovatno neće biti uhapšen ako ne bude napuštao Republiku Srpsku.

- Pa mislim da ne postoji nikakva gatara koja može predvidjeti šta će biti. Znači, činjenca jeste da bi Dodik ukoliko uđe u Federačiju trebao biti uhapšen. S druge strane, ako ne ide iz Laktaša i Banja Luke, realno je da ga niko neće dirnuti tuđim dvije godine. Također, realno je da on više ne može biti kandidat za bilo šta, ni predsjednika Republike Srpske. Bosna i Hercegovina se nalazi u jednoj ustavno-pravnoj krizi i vrijeme će pokazati kako ćemo izaći iz toga. Pazite, veliki dečki su se počeli igrati. Donald Tramp, Vladimir Putin, niko ne pita ništa, ni Makrona ni Šolca, a kamoli nas u Bosni i Hercegovini. Tako da, apostrofirao bih izjavu predsjednika HSS-a, Vladka Mačeka. U svoje vrijeme, rekao je da kada se veliki tuku, malima je mjesto ispod stola. Naše je da čekamo da vidimo kako će to sve završiti  - navodi Karamtić.

Novi svijet

Smatra kako se stvara neki novi svijet koji nema nema veze s onim u kojem smo odrastali.

- Bosna i Hercegovina je po običaju izgubljena u vremenom i prostoru. Mislim da je ovo sve političke elite zateklo i da niko na ovo nije bio pripremljen. Govorim o sve tri strane, znači o hrvatskim, bošnjačkim i srpskim strankama. Kome ovo odgovara? Mislim da od vladajevićih ne odgovara nikome, jer su oni bilo našli jedan sustav koji je funkcionirao. Kome vi možete reći da brani Bosnu i Hercegovinu? Imate Oružane snage koje čine tri komponente koje su ratovale prije 30 godina jedni protiv drugih. Imate, kažem, Parlament koji ne može osuditi kršenje ustavnog poretka svoje zemlje. Bosna i Hercegovina je samo dokazala da je apsolutno nefunkcionalna. Nadam se od tih velikih igrača da će nam neko odrediti neki malo bolji ustroj nego što ga sad imamo jer, nažalost, nikad mi u Bosni i Hercegovini nismo određivali u kakovoj zemlji želimo živjeti, kako želimo da ona bude ustrojena. Uvijek se nam to nametali izvana.

Karamtić je prokomentirao i najave lidera HDZ-a Dragana Čovića da bi prekompozicija vlasti trebala uključivati i donošenje novog izbornog zakona. Međutim, Karamatić nije optimisitčan-

- Najavljuje to Čović godinanma i nije se pomjerio s mrtve točke. Zašto nije uvjetovao sa izbornim zakonom kada je ulazio u prvu većinu? Neće uvjetovati ni sada. Šta mogu te nove trojke s HDZ-om napraviti? Mogu imenovati ministra sigurnosti. Mislim da im je tu limit. Da je HSS u vlasti umjesto SNSD-a, nikada ne bi bio razvješen naš ministar i ne bi bio imenovan novi. Činjenica jeste da stranku koja ima tri delegata u Domu naroda državnog Parlamenta ne možete izbaciti iz vlasti jednom kada je ta vlast imenovana. I nakon toga ide točka. Znači nema tu pregovaranja - smatra Karamatić.

Latentna kriza

Procjenjuje kako  će Bosna i Hercegovina ovu i sljedeću godinu biti u jednoj latentnoj krizi.

-  Sreća da je ovo na državnoj razini, to ako ne bude funkcioniralo, neće biti novih zaduženja na federalnoj razini. Mi imamo zaduženja, desetine, stotne miliona maraka svako malo. Bosna i Hercegovina je još uvijek nisko zadružena zemlja i zbog naše djece bilo bi dobro da to i ostane - navodi Karamatić.

Ipak, Karamatić smatra kako ovo neće dovesti do raskida koalicije SNSD-a i HDZ-a

- Padale su puno teže riječi između stranaka. Politika je uvijek bila umijeće mogućeg. Tako da ne mislim da će ovo dovesti do prekida njihove saradnje. Što se tiče Čovječevih izjava, prije 15 dana su bile dijametralno suprotne. Sad je pitanje šta su pregovarali na Kupresu, šta su dogovarali. Pitanje šta će dogovoriti početkom travnja kad sjednu da pričaju o tim nekim koalicijama, agendama, europskim putema. I meni je preslatko odjednom kako su Karadžićevi četnici postali bh. patriote. To je isto kao što je Al Nusra front u Širiji postao demokratska oporba i sada demokratska vlada. Znači, neke stvari jednostavno nemaju logike što se događaju u Bosni i Hercegovini, ali ako neko voli i misli da je to tako, evo nek bude.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.