Maja Džafić, nastavnica historije u Osnovnoj školi Gornje Prekounje-Ripač (Bihać), dobila je nagradu za najbolju inovativnu praksu i proglašena je najboljom nastavnicom u Bosni i Hercegovini.
Ona je za „Dnevni avaz“ rekla da je jako sretna zato što je to kruna njenog dosadašnjeg rada.
- Dugo radim kao nastavnica i ovo mi je velika čast i zadovoljstvo. Ono što me najviše iznenadilo je to koliko je ta vijest odjeknula. Dobila sam nagradu za najbolju inovativnu praksu predmetnih nastavnika. To je jedna od pet nagrada koje je Centar obrazovnih inicijativa dodjeljuje nagrade – kazala je Džafić za „Avaz“.
Poručila je da joj treba vrijeme da procesuira ono što se dešava, jako je sretna te navodi da je medijska pažnja izašla iz okvira onoga što je ona zamišljala.
Veliki entuzijazam
- Važnost ove nagrade je zahvaljujući velikom entuzijazmu ljudi koji rade u Centru, jer je ova nagrada otškrinula vrata svjetskoj nagradi i pobjednici u svih pet kategorija se mogu prijaviti da budu u konkurenciji za tu nagradu – pojašnjava Džafić.
Govori nam da je uslov za prijavu na konkursu u BiH bio da se prijavi inovativna nastavna praksa, a da je ona već ranije s učenicima istraživala udio žena u nastavnom procesu za predmet Bosanski jezik i književnost te Historija i analizom je utvrđeno da je žena mnogo manje nego muškaraca.
- S obzirom da je u historiji bilo manje žena, ali ih je bilo važnih i velikih koje su mijenjale čovječanstvo, smatrala sam da ih treba uvrstiti u nastavni plan i program. S obzirom da je nastavni plan svakako pretrpan, osmislila sam nastavnu praksu koja je inovativna i koja djeci na interesantan i inovativan način djeci uvodi te žene u njihovu priču. Osmislila sam jednu društvenu mrežu, nalik na postojeće, i zadatak učenika je bio da zajedno sa mnom je bio da prave profile tih velikih žena – poručila je Džafić za „Avaz“.
Istraživački rad
Ističe da su ti profili morali da sadrže naslovnu sliku, lokaciju gdje se nalaze, objavu i neki komentar.
- To se napravilo na način da smo zamislili da su one imale društvenu mrežu u vremenu u kojem su živjele. To je izazvalo veliko interesovanje, a podrazumijevalo je istraživački rad, jer svaki profil je morao imati glavu i rep – kazala je Džafić za „Avaz“.
Kompletan intervju pogledajte u videoprilogu.