Usvajanjem potrebnog zakona, Parlament FBiH dao je zeleno svjetlo za izgradnju Južne plinske interkonekcije, koja će smanjiti ovisnost BiH o ruskom plinu. Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji podržao je 51 delegat Doma naroda, a projekt izgradnje vodit će državna kompanija „BH-Gas“, koji će biti restruktuiran na način da u upravu budu imenovani predstavnici hrvatskog naroda.
Predviđeno je da „BH-Gas“, osim sjedišta u Sarajevu, ima i regionalnu kancelariju u Mostaru.
Prirodni gas
- Ova gasna interkonekcija je važna zbog sigurnosti snabdijevanja, jer diverzificira i pravac snabdijevanja i izvor snabdijevanja prirodnim gasom – kazao je za “Avaz” ekspert za energetiku i član ReSET Centra za održivu energetsku tranziciju Ognjen Marković.
Naravno, od usvajanja zakona do realizacije ovog izuzetno značajnog projekta, dug je put.
- Treba imati u vidu da za priključenje Južne interkonekcije na gasnu mrežu u Hrvatskoj treba izgraditi dionicu gasovoda do mjesta spajanja s Južnom interkonekcijom.
Politički odnosi
To je tehno-ekonomsko, a vjerovatno i političko pitanje. Kako se ne bavim politikom, ne mogu ocijeniti kako i koliko će politički odnosi utjecati na povezivanje Južne interkonekcije s gasnom mrežom Hrvatske, ali to pitanje svakako treba uzeti u obzir i u širem kontekstu političkih odnosa i sudionika u tim odnosima – ističe Marković.
Šta je Južna interkonekcija
Južna interkonekcija je planirani gasovod koji spaja Bosnu i Hercegovinu na evropsku gasnu mrežu preko Hrvatske, te smanjuje ovisnost zemlje o ruskom gasu. Dugačka je približno 180 kilometara, ulazi u zemlju kod Posušja na jugu i završava se kod Travnika u srednjoj BiH. Također je planirano nekoliko krakova ka gradovima u Hercegovini.