GORSKI SPASIOCI

Hoće li status heroja biti riješen barem entitetskim zakonima: "Zovu nas kada im trebamo, a onda zaborave"

Nismo odustali, mi smo ponudili prijedlog zakona, rekao je Ikonić

Spasioci tokom jedne od posljednjih akcija. Facebook

Alen Bajramovic

9.1.2025

U prirodnim i drugim katastrofama, od visokih snjegova do poplava i klizišta, gorski spasioci u BiH su prvi koje zovemo u pomoć, ali zakon koji bi regulirao njihov status i osigurao minimum prava herojima koji spašavaju živote nikada nije donesen.

Brojne intervencije

Zbog stava kojim se RS protivi tzv. „prijenosu nadležnosti“ dugogodišnje inicijative spasilaca iz oba entiteta nikada nisu rezultirale usvajanjem zakona na državnom nivou, ali se ni entitetima pretjerano ne žuri da to urade, pa se čak čuju i nesuvisle inicijative da se rad GSS-a regulira kantonalnim propisima. Samo tokom posljednjih nepogoda, GSS FBiH je imao više od 80 intervencija spašavanja i evakuacije ljudi iz zametenih sela, dostave hrane i lijekova ili potrage za nestalima.

- Mi ne znamo zašto zakona nema, zašto nije usvojen i zašto ne može. Mi znamo da nam treba – rekao je za „Avaz“ Dženadin Veladžić, načelnik GSS-a FBiH.

Za njih je neprihvatljivo usvajanje zakona na nižim nivoima, jer bi se na taj način napravile razlike između više od 1.000 spasilaca iz različitih dijelova FBiH, pa bi se i postojeći sistem razgradio. Veladžić kaže da je gorskim spasiocima potreban državni zakon, ali je u trenutnoj situaciji to teško postići, pa je minimum donošenje zakona na nivou FBiH.

- Nikad bliže nismo bili. Imamo dogovor da zakon u proceduru uputi FUCZ, te da bi on trebao proći po hitnoj proceduri. Priprema zakona je pri kraju, trebamo se sastati s ljudima i civilne zaštite i stručnjacima, kako bi zakon bio usklađen s postojećim procedurama i pravilnicima. Čim to bude gotovo, može ići u Parlament – kazao je Veladžić.


Veladžić: Znamo da nam zakon treba. Facebook

Nabavka opreme

Načelnik GSS RS Nenad Ikonić potvrđuje nedostatak razumijevanja unazad više od 10 godina, kada se o prijedlozima zakona razgovaralo u Vijeću ministara. Ni zahtjevi da se GSS proglasi jedinicom od posebnog značaja na nivou entiteta, kako bi se osigurala sredstva za nabavku opreme, ne nailaze na podršku.

- Zove se kad im trebamo, a kad nismo potrebni onda zaborave svi. Nismo odustali, mi smo ponudili prijedlog zakona, nema tu ništa novo i nepoznato jer se radi o rješenjima koja su usvojena u Hrvatskoj ili Sloveniji, ali kad će ko imati razumijevanja da to prihvati, ne znamo – rekao je Ikonić.

Ikonić: Ništa nije novo. Facebook

Šta donosi zakon o GSS-u FBiH

Zakonom o GSS-u FBiH regulirala bi se sporna pitanja i ona koja nisu jasno definirana, pojasnio je Veladžić.

- Jasno bi se znao budžet koji može da se odvoji za potrebe GSS-a, kako na federalnom, tako i na nižim nivoima. Sigurno će se definisati da spasioci koji idu u akcije moraju biti osigurani, da se poslodavcu koji pusti uposlenika da idu na treninge ili akcije spašavanja nadoknadi to vrijeme. Definisat će se i način edukacije i certificiranja spasilaca. Da manifestacije u prirodi zahtijevaju angažman GSS-a ili bar da GSS bude upoznat s tim, da imamo jedinstven registar spasilaca s tačnim brojem, stepenom osposobljenosti i sličnim pitanjima - dodaje Veladžić.

Odlična saradnja

Veladžić se raduje što gorskim spasiocima entitetske linije i nadležnosti nisu prepreka.

- To nam je jako bitno. Nešto što je nama bliže ili „naruku“ da uradimo, a njima dalje, ili obratno, mi se čujemo i dogovorimo, nema veze što je to preko linije entiteta. Oni odrade tamo gdje mogu ili svi zajedno završimo neke akcije, damo ispomoć jedni drugima. Funkcionišemo odlično, a to pokazuju i rezultati – kazao je Veladžić.

Ikonić je dodao da je najbitnije upravo to što imaju odličnu saradnju.

- Sa svim stanicama u BiH, a i one s nama. I lično se poznajemo, većinu obuka smo zajedno prošli, a sve ostalo što se tiče države i entiteta, to je slabo – rekao je Ikonić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.