SLUČAJ NEŠIĆ

Da li je pozicija ministra sigurnosti ukleta

Od četiri bivša ministra sigurnosti njih dvojica, Radončić i Mektić, pravosnažno su oslobođeni, a dvojica, Cikotić i Ahmetović, su osuđeni

Cikotić i Ahmetović: Osuđeni SDA-ovci. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 15 sati 37 minuta

Ministar sigurnosti u Vijeću Bosne i Hercegovine Nenad Nešić predao se policiji i tokom dana bit će predat Tužilaštvo BiH.

Nešić se sumnjiči za djela korupcije počinjenih dok se nalazio na čelu "Puteva Republike Srpske“. Pored Nešića uhapšeno je još šest osoba, među kojima i Mladen Lučić, vlasnik firme "Legend“ koja je navodno bila privilegirana pri dobijanju poslova.

Na ovaj način i Nešića stiže kletva pozicije ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, s obzirom da je već četvrti ministar u posljednjih desetak godina koji imao probleme s pravosuđem.

Montiran slučaj

Sadik Ahmetović, koji je kao kadar SDA bio ministar u periodu 2009. – 2012., pravosnažno je osuđen za zloupotrebu položaja na šest mjeseci zatvora. Ahmetoviću se na teret stavljalo da je potpisivanjem ugovora o djelu omogućio svom vozaču Adnanu Bektiću sticanje nezakonite imovinske koristi, čime je oštetio državni budžet za 12.280 KM. Ahmetović je svoju zatvorsku kaznu u konačnici otkupio.

Radončić i Mektić: Pravosnažno oslobođeni. Avaz

Svojevremeno je uhapšen bio i Fahrudin Radončić, lider Saveza za bolju budućnost. U trenutku hapšenja bio je zastupnik u Parlamentu BiH, a prethodno se nalazio na poziciji ministra sigurnosti. 

Kako je kasnije i sudski dokazano, u pitanju je bila jedna od najbrutalnijih montiranih optužnica u postdejtonskoj BiH.

Radončić je bio optužen zbog navodnog pritiska na svjedoke u procesu koji se u to vrijeme vodio na Kosovu protiv Nasera Kelmendija. Radončić je u pritvoru proveo dva mjeseca, a na suđenju se branio sa slobode. Oslobođen je i prvostepeno te u maju 2018. godine i pravnosnažno, a u konačnici mu je, nakon tužbe zbog neosnovanog lišenja slobode i nezakonitog pritvora država BiH morala isplatiti 27.000 maraka. Navedena sredstva donirao je za izgradnju ženskog odjela Gazi Husrev-begove medrese. Oslobođene su također i ostale osobe optužene u ovom procesu: Bakir Dautbašić, Bilsena Šahman i Zijad Hadžijahić.

Radončić je kasnije ponovo izabran za ministra sigurnosti BiH, ali je nakon dvije godine podnio neopozivu ostavku “zato što nije želio da ima doticaja sa kriminalnim utroškom finansijskih sredstava u koroni” i potpuno različitog gledanja od SDA i pritiska prijema nerazumno velikog broja ilegalnih migranata u BiH.

Cikotić i Ahmetović: Osuđeni SDA-ovci. Avaz

Osuđeni SDA-ovac

U ministarskoj fotelji ga je naslijedio Selmo Cikotić, kadar SDA. On je već tada bio od Tužiteljstva BiH osumnjičen za kriminal kojeg je počinio u vrijeme kada je bio na funkciji ministra odbrane BiH, vezano za prodaju oružja, odnosno "zloupotrebe položaja ili ovlaštenja“. 

U oktobru ove godine Cikotić je pravomoćno osuđen na tri godine zatvora i nalazi se na izdržavanju zatvorske kazne u državnom zatvoru u Vojkovićima. Cikotiću se istovremeno i dalje sudi na Sudu BiH, zajedno sa Dževadom Mlaćom, nekadašnjim načelnikom Bugojna, zbog ratnih zločina nad hrvatskim civilima i vojnicima tokom 1993. godine.

Fena

I Draganu Mektiću koji se na poziciji ministra sigurnosti nalazio od marta 2015. do decembra 2019. sudilo se za zloupotrebu položaja. 

Mektić je bio optužen da je prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog oko 198.000 eura, a koji je EU finansirala od 2015. do 2017. godine, kao ministar izvršio zloupotrebe položaja. 

U septembru 2022. godine Mektić je pravosnažno oslobođen. Pored Mektića za isto djelo su oslobođeni Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.