ISTRAŽUJEMO

Sve bolji rezultati državnih agencija na suzbijanju šverca: Država mora dobiti bitku protiv crnog tržišta duhana

Za UIO 2024. bila je daleko uspješnija od 2022. i 2023.

Akcija UIO-a: Ne smije se posustati u borbi protiv crnog tržišta duhana. UIO

Danijal Hadzovic

19.12.2024

Problem crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda u BiH je već dobro poznat. Šverceri imaju brojne kanale putem kojih dolaze do zarade, pa je tako ilegalan duhan moguće pronaći i na pijacama, posredstvom privatnih kontakata, ali i online platformi, što nanosi ozbiljnu štetu budžetu, jer se izbjegavaju plaćanja PDV-a i akciza, a time ispaštaju svi građani.

Upravo zbog toga je u našoj zemlji neophodno, kroz kontinuirane akcije, nastaviti s borbom protiv crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda, a agencije za provođenje zakona, prema uzoru na susjedne zemlje, treba da jačaju vlastite kapacitete kako bi u ovom poslu bile još uspješnije.

Brojne akcije

Prema procjenama, ilegalna trgovina duhanskim proizvodima u BiH čini značajan dio ukupnog tržišta, s godišnjim gubicima za budžet koji se mjere u desecima miliona KM.

Agencije za provedbu zakona (SIPA, UIO i Granična policija BiH) kontinuirano rade na otkrivanju lanca švercera i njihovog hapšenja. Dokaz za to su dvije recentne akcije koje jasno oslikavaju stanje na terenu, odnosno plastično prikazuju šta se dešava u ilegalnim tokovima duhanskih proizvoda. Naravno, sve to povlači za sobom i druge vrste kriminalnih radnji.

Kako to izgleda u praksi, pokazala je i nedavna akcija “Market”, koju je provela UIO BiH i sastojala se od dvije ključne faze usmjerene na suzbijanje ilegalne trgovine duhanom i duhanskim proizvodima bez akciznih markica.

U fazi jedan, početkom novembra 2024. godine, u pitanju su bile tri lokacije: Živinice, Bijeljina i Doboj, te je zaplijenjeno 5.035 paklica cigareta, 143 kilograma sitno rezanog duhana i 2.963 paklice ručno motanih cigareta. Vrijednost zaplijenjene robe procijenjena je na blizu 80.000 KM, a izrečene su novčane kazne u ukupnom iznosu 16.000 KM za počinioce utvrđenih nezakonitosti.

U fazi dva, sredinom istog mjeseca, zabilježena je zapljena u regiji Mostara, kada su aktivnosti usmjerene na dvije lokacije, te je zaplijenjeno 4.838 kilograma duhana u listu pripremljenog za rezanje, 395 kilograma rezanog duhana, mašina za rezanje duhana, dvije digitalne vage, te gotovo 900 vrećica za pakovanje. Vrijednost zaplijenjene robe bila je više od milion KM, a protiv počinilaca utvrđenih nezakonitosti preduzete su zakonom propisane mjere i radnje.

U odgovoru za „Dnevni avaz“ iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) navode da su njihova ovlaštena lica u 2024. godini izvršila ukupno 27 oduzimanja duhana i duhanskih prerađevina.

- Oduzeto je 2.354 paklica cigareta, 608,1 kilograma rezanog duhana, 23692 komada ručno punjenih cigareta te 4.838 kilograma duhana u listu pripremljenog za rezanje. Vrijednost oduzete robe iznosi cca. 1.111.120,50 KM. Osim navedenih oduzetih količina duhana i duhanskih prerađevina, u novembru je oduzeta i mašina za rezanje duhana procijenjene vrijednosti cca. 20.000,00 KM – navode iz UIO-a.

Ove dvije faze operacije “Market”, kao i ostvareni rezultati demonstriraju veliku posvećenost UIO-a BiH u borbi protiv ilegalne trgovine duhanom, čime se štiti budžet i obezbjeđuje poštovanje zakonskih propisa.

No, jasno je da je potreban još intenzivniji rad na suzbijanju crnog tržišta i šverca duhana. U tom smislu kao dobar primjer može poslužiti Hrvatska. Naši susjedi kontinuirano ulažu napore u suzbijanje crnog tržišta, posebno u segmentu ilegalne trgovine duhanskim proizvodima.

Primjer Hrvatske

Prema podacima iz 2023. godine, udio ilegalnih cigareta u ukupnoj potrošnji iznosio je 3,4 posto, što predstavlja godišnji pad od 16 posto. Također, potrošnja neoporezovanog rezanog duhana u 2024. smanjena je za 33,8 posto na godišnjem nivou.

Ovi pozitivni trendovi rezultat su koordiniranog pristupa hrvatskih institucija, uključujući Ministarstvo finansija, Carinsku upravu i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Mjere koje su doprinijele smanjenju ilegalne trgovine obuhvataju, između ostalog, i racionalnu akciznu politiku, što podrazumijeva prilagođavanje poreskih opterećenja kako bi se smanjila podsticajna razlika između legalnih i ilegalnih proizvoda.

Tu spada i uvođenje sistema sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda, odnosno omogućavanje praćenja kretanja proizvoda od proizvođača do krajnjeg potrošača radi sprečavanja nezakonitih aktivnosti.

Neke od mjera iz Hrvatske su i ograničenje unosa duhanskih proizvoda iz trećih zemalja, odnosno postavljanje kvota i ograničenja za unos proizvoda izvan Evropske unije, gdje su cijene često niže, kao i jačanje nadzora i zapljena, odnosno povećanje aktivnosti nadležnih institucija u otkrivanju i zapljeni ilegalnih proizvoda.

Carinska uprava je, naprimjer, u 2023. godini oduzela više od 8,3 miliona komada cigareta i 66,1 tonu duhanskih proizvoda. U devet mjeseci 2024. zaplijenjeno je 5,63 miliona komada cigareta i 22 tone duhana.

Dodatno, ulaganja u tehničke i operativne kapacitete, poput osnivanja Centra za obuku carinskih i policijskih službenika te obuku službenih pasa za detekciju, doprinose efikasnijoj borbi protiv ilegalne trgovine. Ovi napori rezultirali su povećanjem prihoda državnog budžeta od akciza i poreza na duhanske proizvode, koji su u periodu od 2020. do 2023. porasli za 33,2 posto, premašivši 890 miliona eura. Trend rasta nastavljen je i u 2024. godini, s godišnjim prihodima koji su premašili milijardu eura.

Dakle, Hrvatska se, zahvaljujući ovim mjerama, ističe kao primjer uspješne borbe protiv ilegalne trgovine duhanskim proizvodima u regiji. Hoćemo li i mi preuzeti dobre prakse, pitali smo UIO BiH i dobili odgovor da je za potrebe unapređenja saradnje, potpisan „Memorandum o saglasnosti između Ministarstva finansija Republike Hrvatske, Carinske uprave i UIO o međusobnoj razmjeni podataka i informacija“.

- Za potrebe unapređenja saradnje, potpisan je „Memorandum o saglasnosti između Ministarstva finansija Republike Hrvatske, Carinske uprave i UIO o međusobnoj razmjeni podataka i informacija“. Kroz ovu vrstu saradnje se preuzimaju iskustva i razmjenjuju primjeri dobre prakse u suzbijanju prekogranične nezakonite trgovine i borbe protiv krijumčarenja, te u smislu zaštite i sigurnosti društva i građana u obje zemlje, a između ostalog odvija se i saradnja na planu borbe protiv nelegalne trgovine duhanom i duhanskim prerađevinama.

Osim navedenog, planirana je obuka službenika UIO-a u novouspostavljenom školskom centru na Bregani - naveli su u odgovoru za „Dnevni avaz“ iz UIO-a.

S tim u vezi, UIO napominje da je u tekućoj godini ostvarila značajne rezultate u borbi protiv crnog tržišta duhana, o čemu svjedoče i podaci o vrijednosti oduzetog duhana i duhanskih prerađevina u periodu od 2022. godine do novembra 2024. godine. Tako je vrijednost oduzete robe u 2022. iznosila 1,78 miliona KM, u 2023. 1,63 miliona, dok je ove godine vrijednost već dosegla 2,54 miliona KM.

Na osnovu navedenog, evidentno je da su rezultati ostvareni u 11 mjeseci 2024. godine daleko veći u odnosu na cijelu 2023., odnosno 2022. godinu, što je rezultat intenziviranja aktivnosti na suzbijanju nelegalnog prometovanja ove robe. Očekuje se da se navedene aktivnosti i pozitivni rezultati u suzbijanju crnog tržišta nastave i narednih godina.

 Jačanje svijesti

Ne treba zanemariti ni potrebu jačanja svijesti građana o negativnim posljedicama kupovine nelegalnog duhana. Konzumiranje nelegalnih cigareta predstavlja dodatni rizik za zdravlje, jer se radi o cigaretama čije su porijeklo i sastav apsolutno nepoznati. Iz tog razloga, UIO posljednjih pet godina provodi akciju „Stop švercu“ i bilježi sve veći broj poziva građana koji prijavljuju nelegalnu prodaju. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.