Vijeće Evropske unije usvojilo je zaključke o proširenju, među kojima su i oni vezani za Bosnu i Hercegovinu.
U zaključcima objavljenim danas pozdravljena je odluka Evropskog vijeća od 21. - 22. marta 2024. da otvori pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom, nakon preporuka Evropske komisije od 12. marta 2024.
- Vijeće očekuje da BiH poduzme sve relevantne korake navedene u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022. u cilju usvajanja pregovaračkog okvira od strane Vijeća u momentu kada ovi uvjeti budu ispunjeni.
Potrebni su daljnji napori u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta navedenih u Mišljenju Komisije o njenoj aplikaciji za članstvo u EU koju je odobrilo Vijeće 2019. i uzimajući u obzir zaključke Evropskog vijeća iz juna 2022.
Opipljivi rezultati
Vijeće pozdravlja posvećenost političkog vodstva koja je donijela opipljive rezultate i doprinijela martovskoj odluci o otvaranju pristupnih pregovora, ali napominje sa žaljenjem da je reformska dinamika od tada zastala. Vijeće apelira na sve političke aktere da obnove fokus zemlje na napretku na putu ka EU, te poduzmu odlučne akcije za sprovođenje neophodnih reformi. Bosna i Hercegovina bi trebala imenovati glavnog pregovarača i nacionalnog IPA koordinatora u okviru Instrumenta za pretpristupnu (IPA) III pomoć i izraditi nacionalni program za usvajanje acquis-a EU. Vijeće podsjeća na važnost osiguravanja usklađenosti svih usvojenih zakona sa pravnom tekovinom EU i evropskim standardima, uključujući preporuke Venecijanske komisije.
66. Vijeće pozdravlja što su lokalni izbori, održani u Bosni i Hercegovini 6. oktobra 2024. na osnovu državnog izbornog zakona, vođeni na konkurentan i efikasan način, uz adresiranje nekih dugogodišnjih preporuka ODIHR-a.
Pozivajući se na institucionalne mehanizme koji su postavljeni Dejtonskim mirovnim sporazumom, Bosna i Hercegovina treba poduzeti daljnje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala ravnopravnost i nediskriminaciju svih građana, posebno provođenjem presude Sejdić-Finci i srodnih sudskih presuda Evropskog suda za ljudska prava. Vijeće ponavlja svoj poziv za inkluzivni proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi, kroz istinski dijalog i u skladu sa evropskim standardima eliminirati sve oblike nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu. Vijeće također podsjeća da niz odluka Ustavnog suda tek treba da se u potpunosti sprovede. Ne treba preduzeti nikakve korake koji bi sprovođenje ovih odluka učinili izazovnijim ili dalje produbljivali podjele.
Vijeće ponavlja svoju nedvosmislenu opredijeljenost za bosanskohercegovačku EU perspektivu kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje. Vijeće poziva sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se suzdrže i odreknu provokativne retorike i poteza usmjerenih na podjele, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, da poštuju principe jednakosti i nediskriminacije svih građana koji pripadaju svim konstitutivnim narodima i drugima, te da se okonča veličanje osuđenih ratnih zločinaca kako bi se aktivno promoviralo pomirenje. Vijeće je i dalje ozbiljno zabrinuto zbog zakona i inicijativa u entitetu Republika Srpska koji su u suprotnosti sa EU putem Bosne i Hercegovine, uključujući secesionističku retoriku i dovođenje u pitanje ustavnog poretka zemlje. Suverenitet, teritorijalni integritet, uključujući i odluke Ustavnog suda, te međunarodni karakter Bosne i Hercegovine potrebno je poštovati. Bilo kakva akcija protiv ovih principa će dovesti do ozbiljnih posljedica.
Konstatujući ograničen napredak postignut u oblasti pravosuđa, posebno usvajanjem amandmana na Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, Vijeće ističe potrebu za jačanjem vladavine prava, uključujući i usvajanje novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i Zakonu o sudovima. Odluke Ustavnog suda se moraju u potpunosti poštovati.
Vijeće primjećuje da su učinjeni ograničeni napori u oblasti osnovnih prava i ponavlja svoj poziv Bosni i Hercegovini da značajno intenzivira napore u tom pogledu. Konstatujući da nije postignut napredak u pogledu slobode izražavanja i slobode medija i slobode zaštite novinara, Vijeće poziva Bosnu i Hercegovinu da osigura puno poštovanje, zaštitu i promociju slobode okupljanja, udruživanja i izražavanja i uzdržavanje od daljnjih radnji koje negativno utiču na njihovo upražnjavanje.
Vijeće primjećuje da je postignut određeni napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno donošenjem zakona o sprečavanju sukoba interesa i sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, kao i potpisivanjem Eurojust sporazuma o pravosudnoj saradnji sa EU. Vijeće poziva BIH da poduzme daljnje odlučne korake u ovim oblastima, uključujući i uspostavljanje evidencije istraga i presuda, pa i onih na visokom nivou, te donošenje Zakona o zaštiti ličnih podataka.
Što se tiče ekonomskih kriterija, Vijeće potiče Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi svoju sposobnost da se nosi s pritiskom konkurencije i tržišnim snagama unutar Unije i da sprovede neophodne strukturne reforme.
Vijeće pozdravlja nastavak poboljšanja upravljanja migracijama i poziva zemlju da u potpunosti uskladi viznu politiku sa politikom EU i usvoji Zakon o graničnoj kontroli. Vijeće pozdravlja to što su pregovori o sporazumu o statusu Frontexa napredovali i poziva na njegovo brzo potpisivanje.
Što se tiče implementacije Plana rasta za zapadni Balkan, Vijeće poziva Bosnu i Hercegovinu da bez daljnjih odgađanja podnese svoju reformsku agendu. Ovo je osnovni opći zahtjev za moguća plaćanja u okviru Instrumenta za reformu i rast, pa Bosna i Hercegovina rizikuje da izgubi važne beneficije u nedostatku napretka.
EU je pokazala solidarnost s Bosnom i Hercegovinom nakon razornih poplava i klizišta 3. oktobra 2024. EU je pružila hitnu pomoć kroz EU Mehanizam civilne zaštite uz učešće deset država članica, kao i kroz EUFOR Althea. EU je spremna pružiti daljnju pomoć po potrebi.
Vijeće pozdravlja obnovu mandata EUFOR-a Althea, koji i dalje ima ključnu ulogu u podršci vlastima u Bosni i Hercegovini u održavanju sigurnosti i sigurnog okruženja za sve građane.
Puna usklađenost s EU
Vijeće ponavlja važnost kontinuirane saradnje među međunarodnim akterima i izražava svoju podršku misiji Visokog predstavnika i njegovog Ureda u ispunjavanju Agende 5+2.
Vijeće ponavlja svoj poziv Bosni i Hercegovini da brzo ratificira sve regionalne sporazume o mobilnosti u okviru Berlinskog procesa.
Vijeće pohvaljuje punu usklađenost Bosne i Hercegovine sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, što je pokazatelj jasne posvećenosti EU putu i ohrabruje je da u potpunosti implementira restriktivne mjere, uključujući i one prema Rusiji i Bjelorusiji - navodi se u objavljenim zaključcima.