RAZGOVOR

Profesor Šaćir Filandra za "Avaz": Proces evropskih integracija je neminovan

Svaka politika koja bi bila zajednička, a evropska bi morala biti i jeste zajednička, sustavno se dovodi u pitanje

Filandra: Taoci etnopolitičkih diskursa. Facebook

Alen Bajramovic

prije 3 dana

Bez obzira na više puta pomjerene rokove, vlasti BiH nisu ispunile preostale obaveze za otvaranje pregovora o članstvu u EU. 

Dva-tri zakona pokušat će usvojiti danas, dan uoči sastanka na vrhu EU – zapadni Balkan i dva prije sjednice Evropskog vijeća u Briselu. Na osnovu trenutnih dešavanja, ali i dugogodišnje prakse, evidentno je da evropska agenda nije istinsko opredjeljenje bh. stranačkih elita, kaže za „Avaz“ profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Šaćir Filandra.

Dolazak Trampa

- Evidentno je da su njihova zamišljena etnička pitanja nešto što je dominantno u odnosu na zajednički evropski put. Zapravo, svaka politika koja bi bila zajednička, a evropska bi morala biti i jeste zajednička, sustavno se dovodi u pitanje i sada nema nikakvih izgleda da se u tom procesu napravi neki preokret – kaže profesor Filandra.

Dodaje da ni situacija na međunarodnom planu ne ide naruku evropskoj orijentaciji BiH, jer različiti akteri kalkuliraju s različitim, partikularnim interesima, od Južne interkonekcije do dešavanja na rusko – ukrajinskom frontu ili dolaska Trampa (Trump) na poziciju predsjednika SAD.

- Naš zajednički evropski put je talac etnopolitičkih diskursa i postojeće političke garniture su očito svjesne da mogu nastaviti po cijenu dezintegracije države, što se, naravno, neće desiti. S druge strane, svjesni su da se, zbog geopolitičke pozicije, BiH ne može izostaviti iz evropskih integracija, bez obzira kada do toga došlo – dodao je Filandra.

Lični interesi

Komentirajući „rat“ zbog Južne interkonekcije, koji je pokušaje relaksacije političkih odnosa Mostara i Sarajeva gurnuo ustranu, Filandra kaže da je politika u BiH pretvorena u običnu trgovačku djelatnost, koju etničke politike profiliraju u skladu sa svojim ličnim i stranačkim interesima.

- Pozicije se onda namjerno maksimaliziraju, stavovi radikaliziraju, stvari razjedinjuju iz čisto kalkulativnih razloga. Sve proizlazi iz zajedničke svijesti svih aktera da je proces evropskih integracija BiH neminovan, da će on doći željeli mi to ili ne i da li dovoljno radili ili ne. Zato su brojni politički akteri, iz različitih interesa, protiv toga puta ili nastoje da ga prolongiraju zarad etničkih stečevina – ističe profesor Filandra.

Svaka strana u proces EU integracija, za koji znamo da je nužan i neizbježan, nastoji da uđe sa što boljom nacionalnom startnom pozicijom, da u novi zajednički okvir unese što bolju vlastitu etničku i političku poziciju, rekao je Filandra.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.