FEDERALNI MINISTAR

Ministar Lakić: Južna interkonekcija prilika za zbližavanje naroda u FBiH

Sve tri interkonekcije – južna, zapadna i sjeverna – ključne su za stabilno snabdijevanje plinom u Federaciji BiH

Vedran Lakić. N1

S. S.

prije 5 dana

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić boravio je u Hrvatskoj, gdje je održao niz sastanaka sa predstavnicima Ministarstva gospodarstva, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te Agencije za ugljik. U fokusu razgovora bili su ključni energetski projekti, uključujući južnu plinsku interkonekciju, pravna pitanja vezana za naftne terminale u Pločama te mogućnosti saradnje u oblasti geotermalne energije.

Govoreći o Agenciji za ugljik, Lakić je za N1 pojasnio njen značaj. 

- To je agencija osnovana od strane Republike Hrvatske koja radi na brojnim važnim projektima, od kojih su mnogi korisni i za Bosnu i Hercegovinu - rekao je Lakić u emisiji Dan uživo. 

Dodao je da je susret bio prilika za razgovor o geotermalnoj energiji kao potencijalu za budućnost.

Južna plinska interkonekcija – ključna poruka podrške iz Hrvatske

Jedna od glavnih tema posjete bila je južna plinska interkonekcija, koja bi trebala omogućiti alternativno snabdijevanje plinom za Sarajevo i druge gradove u Bosni i Hercegovini.

- Poruke iz Zagreba su vrlo dobre i pozitivne. Hrvatska vlada donijela je odluku da ide u realizaciju svog dijela projekta, dok je na Bosni i Hercegovini da definiše način implementacije i usvoji potrebne zakone - izjavio je Lakić. Naglasio je da Republika Hrvatska nema dileme o važnosti ovog projekta za obje zemlje.

Obnova odnosa s Plinacro

Ministar Lakić osvrnuo se i na saradnju sa hrvatskom kompanijom Plinacro, s kojom je BH Gas imao intenzivne odnose u prošlosti. “Prije nekoliko mjeseci obnovili smo poslovne odnose s Plinacro, koji je poput našeg BH Gasa ključni akter u plinskom sektoru. Sastanak je protekao u vrlo pozitivnom duhu,” kazao je Lakić.

Širenje plinskih interkonekcija

Osim južne, Lakić je govorio i o važnosti razvoja zapadne i sjeverne plinske interkonekcije, koje povezuju Hrvatsku sa Unsko-sanskim i Posavskim kantonom.

- Sve tri interkonekcije – južna, zapadna i sjeverna – ključne su za stabilno snabdijevanje plinom u Federaciji BiH. Njihova realizacija osigurat će čvršću poziciju naših kompanija, poput BH Gasa, u regionalnom plinskom sektoru - rekao je Lakić.

Naftni terminali i pravna pitanja

Jedno od otvorenih pitanja tokom razgovora bilo je pravno uređenje statusa naftnih terminala u Pločama, za što je Lakić kazao da je ključno za unapređenje saradnje na polju energetike.

- Razgovarali smo o pravnom statusu terminala u Pločama i saglasni smo da je to pitanje koje treba što prije riješiti - izjavio je ministar.

Geotermalna energija kao strateški prioritet

Razgovorima je dominirala i tema geotermalne energije, koju je Lakić okarakterisao kao budućnost energetske tranzicije. “Geotermalna energija predstavlja ogroman potencijal za Bosnu i Hercegovinu, a Hrvatska ima značajna iskustva koja mogu biti od koristi za naš razvoj,” kazao je Lakić u emisiji.

Posjeta ministra Lakića Hrvatskoj označila je važan korak ka unapređenju bilateralnih odnosa i realizaciji strateških projekata koji će doprinijeti energetskoj sigurnosti i razvoju Bosne i Hercegovine.

- Ja u svemu vidim priliku i mislim da će ovo biti jedna dobra prilika da se narodi u BiH, evo i kroz ovaj projekat, unaprijede svoje odnose. Ne smatram da bi ovo trebalo doći do destrukcije bilo kakvih odnosa, već da južnu interkonekciju treba gledati kao način za zbližavanje naroda kroz ekonomski interes - rekao je Lakić u emisiji Dan uživo.

Ekonomski interes ispred politike

Ministar Lakić naglasio je da projekat ima ogroman ekonomski značaj, ističući koristi za cijelu Federaciju Bosne i Hercegovine. “Zar naša industrija ne treba ovaj gas kao energent sa nižom cijenom? Industrija, bilo da je u Hercegovini ili drugdje u Federaciji, treba niže cijene energenata kako bi smanjila cijenu svojih proizvoda, ostvarila veću dobit i povećala ekonomski prosperitet,” izjavio je ministar.

Odgovarajući na tvrdnju da politika često stoji između ekonomskih interesa, Lakić je kazao da politika treba biti u službi privrednika i građana. “Svaka politika treba da radi u interesu svog naroda, privrednika i građana. Zar ne bismo trebali imati gas u svakom kantonu gdje je to moguće, kako bismo smanjili cijenu energenata i omogućili niže troškove našim građanima?” dodao je.

Skepticima nije mjesto u ovoj priči

Komentarišući mišljenja skeptika da BiH možda neće imati koristi od ovog projekta ni za osam godina, ministar je odlučno odgovorio:

- Mislim da skeptike više ne treba pitati ni za šta u ovoj državi. Trebamo se okrenuti ljudima sa pozitivnim stavom, koji vjeruju u realizaciju projekata i spremni su raditi na tome - naglasio je.

Iako je zakon usvojen na način koji je izazvao političke disbalanse, Lakić je istakao da je to samo prvi korak ka konačnom rješavanju ovog pitanja.

- Pokazali smo da smo krenuli u rješavanje. Vjerujem da ćemo sa HDZ-om i ostalim strankama koje participiraju u vladi i parlamentu Federacije, u narednom periodu donijeti zakon jednoglasno - kazao je Lakić.

Otvorenost za dijalog i saradnju

Ministar Lakić je istakao spremnost za dijalog s onima koji još uvijek nisu prepoznali značaj južne plinske interkonekcije. 

- Ako postoji bilo ko u Federaciji Bosne i Hercegovine ko ne spoznaje značaj ovog projekta, spremni smo 24 sata raditi da objasnimo zašto je to potrebno - izjavio je ministar.

Na kraju, osvrnuo se na pitanje zašto sve to nije urađeno ranije. Lakić je zaključio da je trenutna situacija ipak korak naprijed: “To što smo došli do usvajanja zakona, iako na način koji nije idealan, pokazuje da se krećemo u pravom smjeru. Ovo je prilika za saradnju i dalji napredak.”

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.