GENERALNA SKUPŠTINA OPCW

Ambasador BiH Almir Šahović za "Avaz": Izborom za predsjedavajućeg konferencije OPCW-a, BiH ukazano veliko povjerenje i čast

Moguće je da tokom zasjedanja bude otvoreno i pitanje da li Rusija u ratu u Ukrajini koristi hemijske supstance koje mogu biti tretirane Konvencijom

Almir Šahović. Ustupljena fotografija

Alen Bajramovic

22.11.2024

Ambasador BiH u Nizozemskoj Almir Šahović za “Avaz”: Izborom za predsjedavajućeg konferencije OPCW-a, BiH ukazano veliko povjerenje i čast

U Hagu će od 25 do 29 novembra 2024. godine biti održana 29. konferencija Generalne skupštine zemalja članica Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW).

193 članice

Jednom od najvećih multilateralnih skupova u svijetu prisustvovat će predstavnici 193 zemlje članice, a za predsjedavaćeg je izabran ambasador Bosne i Hercegovine u Nizozemskoj i stalni predstavnik naše zemlje pri OPCW Almir Šahović.

Po prvi put u njenoj historiji BiH je povjereno predsjedavanje jednim međunarodnim skupom ovog ranga, najvećem kojim je ikada predsjedavala, a u razgovoru za “Avaz” ambasador Šahović kaže da su samo Bugarska i Hrvatska, od zemalja šireg regiona, imale čast da predsjedavaju Generalnom skupštinom OPCW-a.

- Ovo je vrlo lijepa prilika za afirmaciju BiH i naše uloge u svijetu, da nismo stalno objekt, već i subjekt u međunarodnim odnosima. Ovo je prvi put u istoriji da BiH predsjedavamo tako velikim multilateralnim skupom. To je ogromno povjerenje i čast koje je naša zemlja dobila – kaže Šahović.

S obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju očekuje se jedna od najtežih sjednica, a iz dnevnog reda izdvaja se pitanje Rusije i njenog izbora u Izvršno vijeće OPCW-a.

- Rusija je, kao i ostale velike sile, sve do prošle godine uvijek bila članica vijeća, ali je na prethodnom zasjedanju morala napustiti Izvršno vijeće. Ponovo je kandidat i sad se vode dosta intenzivni pregovori i lobiranja, a u tom kontekstu se prelama čitava geopolitička situacija i ruska agresija na Ukrajinu – kaže Šahović.

Hemijske supstance

Moguće je da tokom zasjedanja bude otvoreno i pitanje da li Rusija u ratu u Ukrajini koristi hemijske supstance koje mogu biti tretirane Konvencijom o zabrani hemijskog oružja, a što će zavisiti od izvještaja Sekretarijata OPCW-a.

- Na čitavu konferenciju u velikoj mjeri uticaće i situacija na Bliskom istoku i napada Izraela na Palestinu. Očekuje se da će veliki broj zemalja članica to pitanje otvoriti, čak i nevezano za konkretne nadležnosti Konvencije o hemijskom oružju, nego generalno po pitanju svega što se dešava tamo. To može biti tema koja će u velikoj mjeri uticati na kompletnu atmosferu na konferenciji i podići tenzije, s obzirom na katastrofu koja se dešava u Gazi, pa i u Libanu – naglašava Šahović.

Od pozitivnih primjera, o kojima će biti riječi, naš sagovornik izdvaja saradnju Japana i Kine na uništavanju hemijskog oružja zaostalog nakon Drugog svjetskog rata.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.