Bosna i Hercegovina ostaje jedinstvena država unutar međunarodno priznatih granica, Sarajevo glavni grad, jedna Vlada, Predsjedništvo, Parlament i Ustavni sud. Ovo je dio teksta s naslovnice „Avaza” od prije 29 godina, dan nakon parafiranja Dejtonskog sporazuma u američkoj vojnoj bazi „Wright-Patterson“.
Poruka: “Kraj rata” ilustrirala je atmosferu u kojoj su građani, nakon 4 godine agresije, stradanja, ratnih zločina i genocida, konačno odahnuli. Opći okvirni sporazum za mir parafiran je nakon pregovora koji su trajali od 1. do 21. novembra, a predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović i predsjednici Hrvatske i SRJ Franjo Tuđman i Slobodan Milošević zvanično su ga potpisali 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Poruka s naslovnice „Kraj rata” ilustrirala je atmosferu u kojoj su građani, nakon četiri godine agresije, stradanja, ratnih zločina i genocida, konačno odahnuli. Opći okvirni sporazum za mir parafiran je nakon pregovora koji su trajali od 1. do 21. novembra, a predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović i predsjednici Hrvatske i SRJ Franjo Tuđman i Slobodan Milošević zvanično su ga potpisali 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
U tih 21 dan pregovora bilo je pritisaka i ucjena, ali taj me datum u isto vrijeme podsjeti da je tog dana zaustavljen rat. To je najveća vrijednost, uz sve anomalije i probleme koje je Dejtonski sporazum donio u BiH – kaže za “Avaz” učesnik pregovora u Dejtonu, nekadašnji predsjednik Skupštine RBiH Miro Lazović.
Lazović ističe da bi se ponovo zalagao za mir, ali i ideje koje predsjednik Izetbegović nije prihvatao. Jedna od njih, zabrana prodaje kuća i stanova na 15 godina, omogućila bi intenzivniji povratak, jer bi u tom periodu strahovi splasnuli, a građani se počeli vraćati kućama.