Zastupnik u Parlamentu FBiH Damir Nikšić (NS) nedavno je iznio zanimljiv prijedlog da se u Kantonu Sarajevo usvoji moratorij na svu gradnju dok se ne usvoji novi urbanistički plan. Nikšić tvrdi da se stvorio svojevrsni pravni vakuum koji pojedine općine koriste da ukidaju odluke o regulacionim planovima koji podrazumijevaju zaključke poput, npr., onih o vjetrokoridorima iz 2021. godine.
Otvaranje vakuuma
- Sve dok se ne donese urbanistički plan u kojem se poštuje spratnost, u kojem ne mogu biti zgrade od 20-30 spratova, otvara se prostor da sada neki koji to žele navale da izgrade što prije, i onda ih ne možeš poslije toga rušiti, već moraš zažmiriti na jedno oko i moraš učiniti urbanistički plan manje bitnim – ističe Nikšić u razgovoru za „Dnevni avaz“.
Iza ovoga, kako kaže, stoji građevinski lobi, a kao posebno sporno vidi regulacione planove koji su ukinuti u Novom Sarajevu i Centru.
- Bojim se da će sve da se rasparča, a u tom momentu načelnik općine nema nikakve zakonske mehanizme da zaustavi besplansku i neplansku gradnju u tom pravnom vakuumu sve dok se ne usvoji urbanistički plan. Ne optužujem ja nikoga, ne pravim nikakvu teoriju zavjere. Riječ je o tome, pošto je ukinut zaključak o vjetrokoridorima u Kantonu, da je bitno da se ukinu i sve ostale odluke i zaključci koji su izvedeni iz tog zaključka, a jedan on njih je i ovaj regulacioni plan u Centru i Novom Sarajevu koji je donesen 2021. godine zajedno sa zaključkom o vjetrokoridorima – ističe Nikšić.
Postoji zakon
Ipak, Faruk Muharemović tvrdi kako ovakve izjave nisu tačne i kako nema razloga za paniku.
- Ima tačno propisan koeficijent koliko se može graditi na prostoru Centra i Novog Sarajevo. Do usvajanja novog Urbanističkog plana, Sarajevo ima postojeći Urbanistički plan koji je na snazi, takav je - kakav je, ima prostorni plan, i zakon se mora poštovati. Ne može se zabraniti gradnja. Ja ovo kad kažem mene optuže da sam građevinska mafija. Ali grad mora živjeti, mora se razvijati, ne možemo 20 godina sve blokirati i ništa ne graditi. Ne znam otkud toliki strah da će se desiti neka katastrofa. Gdje se to desilo u posljednje 3 godine, koliko sam ja direktor? Ja bih volio da dođu i pokažu mi jedan primjer – navodi Faruk Muharemović u razgovoru za „Dnevni avaz“.
Prenapuhane tvrdnje
Faruk Muharemović također smatra da je teorija o visokoj gradnji kao jednom od glavnih uzroka zagađenja u Sarajevu uveliko prenapuhana.
- Ložišta su, prema svim studijama, utvrđena kao glavni problem. Imate, potom, saobraćaj i ispušne plinove, pa su tek onda, na petom ili šestom mjestu zgrade, ali ne da zagađuju, nego samo da plohe zgrada usmjeravaju protok zraka. Studija o vjetrokoridorima nije loša, ali njeni zaključci ne valjaju. U toj studiji niko od arhitekata, pogotovo urbanista, nije učestvovao – kazao je Muharemović.