Nakon što je kompanija "Meta Platforms“ 26. juna promijenila politiku privatnosti, ne obavijestivši pri tome korisnike u BiH i drugim državama regiona koje nisu članice EU, oni su sada praktično nezaštićeni.
Nisu ponudili
Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH upozoravaju da lične podatke - fotografije, videozapise, komentare i druge sadržaje - "Meta“ sada može koristiti za razvoj vještačke inteligencije, a da korisnicima u BiH mogućnost da ih povuku, kakvu su imali stanovnici EU, nije ni ponuđena. Eksperti pozivaju na maksimalan oprez prilikom objavljivanja ličnih podataka na Facebooku, Instagramu i WhatsAppu.
Direktor cyber sigurnosti u kompaniji „Zira“ Senad Džananović podsjeća da je „Meti“ izrečena najveća kazna u historiji EU u iznosu od 1,2 milijarde eura zbog iznošenja podataka korisnika iz Evrope u SAD.
- Naša legislativa ima domet unutar granica BiH, a Facebook radi na teritoriji SAD, pa svi podaci koje unesemo praktično idu u SAD. Sve što objavimo na Facebooku postaje vlasništvo te kompanije. U nedostatku regulative koja bi ograničila upotrebu ličnih podataka, oni će najvjerovatnije biti prodavani trećoj strani. U koje svrhe će sve biti korišteni, to ćemo vidjeti, ali u prvom koraku vidim da će to biti različite marketing kampanje - kaže Džananović.
Sve jasno
Stručnjak za cyber sigurnost na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e Predrag Puharić ne odbacuje ni mogućnost prestanka korištenja usluga kompanije „Meta“. Podsjeća da BiH nema snagu u komunikaciji s tako velikom korporacijom.