U 2023. godini BiH je sa 72. pala na 75, mjesto po Indeksu vladavine prava Svjetskog projekta pravde (World Justice Project), što je najlošiji rezultat od 2015. godine, od kada se vrši ovo istraživanje širom svijeta. Od država regiona, samo Srbija i Sjeverna Makedonija dobile su lošije ocjene.
Indeks vladavine prava mjeri se kroz osam indikatora - ograničenja vladinih ovlašćenja, odsustvo korupcije, otvorenost vlasti, dostupnost osnovnih prava, red i sigurnost, sprovođenje zakona, građansko-pravni i krivično-pravni sistem, u odnosu na prošlu godinu BiH nije uspjela da ostvari napredak niti u jednoj od praćenih oblasti, a najznačajniji pad zabilježila je u segmentu dostupnosti osnovnih prava.
Značajna opasnost
Na probleme u ostvarivanju osnovnih prava ukazivali su i Ombudsmeni za ljudska prava BiH.
- Demokratičnost društva se zasniva na donošenju zakona koji moraju biti usklađeni sa međunarodnim standardima, ali svjedoci smo da su kriminalizacija klevete u RS i ograničavanje rada nevladinih organizacija kroz zakon o stranim agentima značajna opasnost koja može ugroziti demokratske procese. To su vjerovatno bili elementi koji su uzeti kod ocjene stanja u BiH – kaže za “Avaz” Jasminka Džumhur, ombudsmen za ljudska prava BiH.
Loša rješenja
Drugi važan segment je javna uprava koja ograničava učešće građana, nevladinih organizacija, medija i drugih segmenata društva u procesima donošenja zakona, pa se oni najčešće usvajaju u skraćenoj proceduri i hitnom postupku. To rezultira teško provodivim ili propisima koji predstavljaju osnov za pokretanje sudskih procesa.
- Reforma zakona o slobodi pristupa informacijama na državnom nivou sada je ograničila građane Brčko Distrikta da nemaju zakon na osnovu mogu tražiti pristup informacijama. Umjesto da idemo u progresivnu reformu, sa boljim zakonima, dobijamo lošija rješenja, osim u onom dijelu u kojem se govori o proaktivnom objavljivanju informacija – ističe Džumhur.