Poput većine svojih kolega, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e Nedžad Korajlić umoran je od ponavljanja istih preporuka i apela, ali i od posmatranja kako se kratkoročnim, nepromišljenim mjerama bezuspješno pokušavaju spriječiti nove tragedije, poput jučerašnje u Lukavcu.
Oblici nasilja
U razgovoru za “Avaz” ponovo ističe da struka nema status koji mora imati kako bi se donijeli kvalitetni programi preveniranja i suzbijanja maloljetničkog, ali i drugih oblika nasilja.
- Gledam jednu banalnu stvar na televiziji, kako su se na licu mjesta okupili političari i ostali. Trakom ograđeno, a na mjesto zločina ulaze kao da je park. Lice mjesta je svetinja, ne može se tu ulaziti kako ko hoće. To je greška i policije i onih koji ne poštuju policiju i ono što se desilo. Ja to zovem šlamperaj - kaže profesor Korajlić.
Najavljivao je da se događaji poput onih u Srbiji mogu desiti bilo kad i bilo gdje, te podsjeća da moramo tragati za uzrocima, a ne baviti se posljedicama. Odgovornost je na porodici, školi, cijelom društvu.
- Moramo krenuti od studenata koji su embrion razvoja budućih sigurnosnih procedura, zaštite i spašavanja. Naravno, ne može se ovo riješiti preko noći, ali možemo poduzeti mjere da kompetentne osobe dođu na odgovarajuća radna mjesta. Pogledajte strukturu ministara u državi i entitetima, pa prosto ne možete sebi doći da neke osobe imate tamo - dodaje Korajlić.
Neefikasne mjere
Nakon tragedija često se donose apsurdne, neefikasne mjere, koje trebaju poslužiti samo kao privid da se nešto radi, ali se sve dugoročne strategije moraju zasnivati na znanju.
- Ako nemamo stručnjaka, onda ih moramo platiti iz inozemstva da dođu. Mi radimo neke programe za jednu američku organizaciju čiji sam konsultant, koji podrazumijevaju i preventivne mjere za krizne situacije. Imamo dosta mogućnosti na tom planu. Bojim se samo da ne dođe do kopiranja i ekspanzije ovakvih događaja - ističe prof. dr. Nedžad Korajlić.
Nakon napada u školi u Lukavcu utvrđeno je da je počinilac mlađi od 14 godina i da, prema važećim zakonskim propisima, nije krivično odgovoran. Korajlić se slaže s prijedlozima da u Krivičnom zakonu bude starosna dob, ali ne generalno.
- Mlade osobe danas su dosta zrelije, ali sve se mora cijeniti u konkretnom slučaju, gdje stručnjaci trebaju uraditi vještačenje je li dijete bilo svjesno posljedica. Slažem se da to treba regulirati, ali ne linearno. U tom dijelu, ako su krivi, treba maksimalno ići prema roditeljima koji su dozvolili da dijete dođe u posjed oružja - dodaje Korajlić.