PREZENT, PERFEKT, FUTUR

Može li tako? Da se političarima plate dadnu tek kad svoje plate prime profesori, ljekari, inžinjeri i ostali?

Napisan je i spreman da bude gurnut u parlamentarnu proceduru „Zakon o redoslijedu isplaćivanja mjesečnih primanja u javnom sektoru”

Sidran: Gdje ima dima, ima i vatre. Avaz

Piše: Akademik Abdulah Sidran

26.9.2020

Ima nekoliko sedmica (hefti, tjedana, nedjelja - pa bujrum ko šta više voli!) kako se po diplomatskim kuloarima šuška da je pripremljeno rješenje koje vodi revolucionarnom ekonomskom preokretu u našem društvu!

Radikalni potez

Šta se čeka da s time iziđu u javnost, ne zna se, pa ćemo pitati novinara S. Avdića, koji sve zna i nikada ni u čemu ne griješi. Gradom kola pretpostavka da tzv. Međunarodnoj zajednici nije bila najvažnija naša katastrofalna egzistencijalna situacija, nego potreba da kako-tako, jednim oštrim radikalnim potezom, iskupi svoga Visokog Posmatrača za teški grijeh višegodišnjeg bogato plaćenog zadatka - nečinjenja.

Kakav je to Čarobni štap? Šta su to smislili europski sertificirani genijalci? Ako je vjerovati šuškanju, stvar je veoma ozbiljna. Napisan je i spreman da bude gurnut u parlamentarnu proceduru „Zakon o redoslijedu isplaćivanja mjesečnih primanja u javnom sektoru“. Hm. Laiku baš i ne može isprve biti jasno o čemu se radi, stvar djeluje mnogo komplicirano.

Zato, evo suštine: po tome zakonu političari, kao ni ostali uposlenici državne aparature ne bi mogli primiti svoje mjesečne plate dok svoje plate ne prime zaposlenici iz tzv. realnog sektora, pa oni iz zdravstva, prosvjete i svih drugih oblasti u kojima je rad vidljiv i njegovi rezultati očigledni. U redu za plate političari i državni činovnici, dakle: posljednji!

Tvorci toga zakona smatraju da bi se vrlo brzo - čim bi počelo čekanje na tri neisplaćena „dohotka“, kašnjenje u svim vrstama isplata - dogodio „odliv mozgova“ iz državne aparature, čime bi se ona svela na razumnu mjeru, za koju eksperti smatraju da nije veća od 1/3 sadašnjeg broja uposlenika na „državnim jaslama“.

Pozitivni efekti

Šuška se da je u elaboratu navedeno još desetak pratećih pozitivnih efekata ovoga zakona. Ono jest da se radi o šuškanju, ali, kakono narod veli: Gdje ima dima, ima i vatre. Pa da se malčice ponadamo. Šta nam je drugo preostalo? 

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.