NEVJEROJATNE KARAKTERISTI

Sedam nevjerovatnih otkrića o Plutonu

Otprilike 200 kilometara ispod kore ovog hladnog, dalekog svijeta, znanstvenici vjeruju da bi se mogao nalaziti globalni okean tekuće vode

NASA

Dž. V.

13.12.2024

Pluton je poznat po tome što je 2006. godine degradiran iz statusa planete, ali i dalje izaziva veliku pažnju naučne zajednice. 

Iako je manji od našeg Mjeseca i nalazi se više od 30 puta dalje od Sunca, nova istraživanja su otkrila mnoge nevjerovatne karakteristike ovog svijeta. Letjelica New Horizons 2015. godine otkrila je da Pluton ima aktivnu geološku dinamiku, uključujući tekuće ledenjake, planinske lance i kriovulkane.

Među najvažnijim otkrićima ističu se 

Neobične vrste leda

Plutonova površina sadrži led od metana, dušika i ugljikovog monoksida, koji se ponašaju kao mekani, plastični materijali, oblikujući raznolike pejzaže.

Za razliku od tvrdog vodenog leda, metan i dušik na Plutonu su mekani, gotovo gumeni, ponašajući se poput plastičnog materijala. Ovi ledovi formiraju ledenjake koji mogu teći i širiti se kroz eone, stvarajući ravnice i oblikujući Plutonovu površinu.

Geološka aktivnost 

Iako mali, Pluton ima bogatu geološku dinamiku, uključujući golema zaleđena područja koja se neprestano obnavljaju.

Smješten u hladnim krajevima Sunčevog sustava, njegova unutrašnjost još uvijek čuva ostatke topline iz davnih vremena. Ta preostala toplina omogućuje Plutonu da neprestano obnavlja svoju površinu, brišući stare udarne kratere i stvarajući nove, dinamične značajke.

Respektabilna atmosfera 

Pluton ima tanku atmosferu bogatu dušikom, koju održavaju magleni slojevi.

Unutar ovog sloja znanstvenici su identificirali čak dvadeset različitih slojeva zraka, što je nevjerojatno za objekt te veličine. Za usporedbu, naš Mjesec, koji je veći od Plutona, nema ni traga atmosferi.

"Srce" Plutona 

Veliko srcoliko područje, poznato kao Tombaugh Regio, pokazuje aktivnost lednih tokova i sublimaciju plinova, nalik na "otkucaje srca".

Teško je ne primijetiti veliko, bež srcoliko obilježje na njegovoj površini. Ovo posebno područje posvečeno je u čast Klajdu Tombahu (Clyde Tombaugh), koji je otkrio Pluton

Kriovulkan

Na južnoj hemisferi Plutona postoji planina oblika krafne, poznata kao Wright Mons, koja bi mogla biti kriovulkan.

Iako nitko još nije svjedočio erupciji postoje dobri razlozi za vjerovanje da je ovaj vulkan bio - ili možda još uvijek jest - aktivan. Površina planine nema udarnih kratera, što znači da je relativno nova i da se neprestano obnavlja

Mjesec Haron 

Plutonov najveći mjesec, Haron, ima duboke pukotine i crvenkastu boju na Sjevernom polu, vjerojatno zbog migracije tvari s Plutona.

Ovaj masivni satelit otkriven je 1978. godine, kada su znanstvenici primijetili da Pluton svakih šest dana izgleda malo izduženo. To se događa jer Haron, u svom orbitalnom plesu, povremeno izlazi iz Plutonove sjene.

Moguć okean ispod površine 

Znanstvenici vjeruju da Pluton možda skriva okean tekuće vode ispod svoje ledene kore, što otvara mogućnost za život.

Otprilike 200 kilometara ispod kore ovog hladnog, dalekog svijeta, znanstvenici vjeruju da bi se mogao nalaziti globalni okean tekuće vode.

Iako je Pluton i dalje predmet znanstvenih debata, njegovi fenomeni ostaju fascinantni i bogati izvor novih otkrića.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.