STRUČNJACI PIŠU ZA "AVAZ"

Dr. Reuf Karabeg: Estetska i funkcionalna operacija nosa

Ovo su najteže i najčešće operacije estetske hirurgije i na više načina simboliziraju umjetnost, nauku i praksu ove hirurške discipline

Fotografije prije i poslije operativnog zahvata. Poliklinika Karabeg

Prof.dr Reuf Karabeg, Poliklinika "Karabeg"

16.11.2024

Operacije nosa spadaju u najteže i najčešće operacije estetske hirurgije i koja na više načina simbolizira umjetnost, nauku i praksu ove hirurške discipline. Neohodno je (raz)otkrivanje psihoestetskog statusa pacijenta, hirurška kompetentnost za modifikaciju operativnog zahvata u skladu sa individualnom situacijom(trend je personalizirana hirurgija) i, najvažnije, poboljšanje nosne i respiratorne(disajne) funkcije. 

Pacijent i njegova rodbina su mnogo zahtjevniji danas, ali i uopšte bolje informirani nego ikad ranije.

Ponavljanje zahvata

Mnoge od informacija od ,,dr Google’’su pogrešno shvaćene i pacijent može biti pod lažnom impresijom. Iz tog razloga, prave informacije mora dobiti od hirurga.

Pacijent vjeruje ili dolazi sa predubjeđenjem da je estetski hirurg čarobnjak, zaboravlja da je esteska hirurgija grana hirurgije sa mogućim komplikacijama, izuzetno rijetkim. 

Glavna je ponovni operativni zahvat odnosno neuspjeh operacije.U svijetu, ovisno od hirurga do hirurga, zahvat se ponavlja u 15-30 posto slučajeva. U našim rukama u poliklinici ,,Karabeg’’ procenat ponovljenih operativnih zahvata je na najmanjoj mogućoj stopi, ispod 2 posto.

Narušena funkcija disanja

Većina pacijenata koji zahtijevaju estetsku operaciju nosa jednostavno traži promjenu veličine i oblika nosa. Najčešće, smanjenje veličine, djelimično određenih zona ili kompletnog nosa. 

Ne smije se zanemariti činjenica (osobito ne smije pacijent)da osim važne estetske i dominantno personalne karakteristike, nos predstavlja i važan organ mirisa i glavni organ disanja te da je funkcija disanja najčešće narušena kod većine pacijenata koji traže estetski zahvat, a osobito nakon traume nosa.

Hirurg je dužan, čak i kada pacijent nije svijestan tog problema, da uoči i prezentira pacijentu. Rezultat je uobičajeno operacija iz estetskih, ali i funkcionalnih razloga(operacija nosnoga septuma-pregrade, koja je iskrivljena ili izlomljena i otežava disanje).

Odabir pacijenata

Očigledno je za uspjeh operativnog zahvata od najvećeg značaja pravilan odabir pacijenata.

I pacijent i hirurg moraju biti više nego zadovoljni.Važno je da hirurg otkrije pacijenta sa dismorfobijom ili iskrivljenom slikom (u ogledalu) o sebi. 

Bez obzira na korektno urađen zahvat, veoma dobar ili čak perfektan rezultat, pacijent može biti nezadovoljan. Čak i kad bi 10 od 10 estetskih hirurga , koji bi dali sekundarno mišljenje da je operativni zahvat dao vrhunski rezultat, da nema potrebe za novim zahvatom, da pacijent ima dobru prohodnost dišnih puteva, pacijent i dalje ,,ima svoju percepciju’’,nije uvjeren u to i insistira na daljoj korekciji iz samo njemu poznatih motiva i razloga.

Takve pacijente nije lako otkriti u preoperativnom razgovoru jer su inteligentni, elokventni, simpatični, a u dubini duše mogu biti frustrirani ili puni kompleksa. Slanje pacijenta psihologu često dovodi do nerazumijevanja u ordinaciji plastičnog hirurga. Može biti neugodno iskustvo i za pacijenta i hirurga.

Hirurška procedura

Zatvorenu tehniku operacije je teško razumjeti pošto se praktično radi ,,na slijepo’’ i nema vanjskih rezova.

Kod otvorene tehnike, preglednost je besprijekorna, ali ostaje mali ožiljak na kolumeli, tj. na pregradi koja dijeli dvije nosnice.

Dužina operativnog zahvata je oko 60 min kada se radi samo estetska komponenta. Kada se radi i operativni zahvat nosne pregrade i/ili nosnih u cilju boljeg disanja, operativni zahvat traje do sat i pol.

Anestezija i hospitalizacija

Operacija se radi u opštoj anesteziji, rjeđe u kombinaciji analgosedacije i lokalne anestezije. Znamo u našoj poliklinici uraditi zahvat i u lokalnoj anesteziji, kada je pacijentu opšta anestezija rizična zbog zdravstvenog stanja ili ako istu preferira.

Hospitalizacija nije neophodna. Šest sati nakon operativnog zahvata pacijentu je dozvoljeno da ide kući ali, po želji, može ostati u poliklinici 24 h ili duže.

Fotografije nosa prije i poslije zahvata. Poliklinika Karabeg

Postoperativni tok

Tamponada nosa traje 3 dana. Imobilizacija plastičnim splintom na nosu traje od 7 do maksimalno 10 dana i to samo u slučaju da se moraju pomjerati nosne kosti. Inače, ako se ne pomjeraju, nema nikakve imobilizacije osim flastera nekoliko dana.

Vanjskih ožiljaka nema, rijetko samo 5 mm na spoju sa gornjom usnom (kod otvorene tehnike), ali je isti ožiljak praktično nevidljiv ili veoma teško vidljiv.

Obično se konci ne skidaju nego se sami resorbuju. Izuzetak je skidanje par konaca na bazi nosa ako se koristi tzv.otvorena tehnika.

Povratak na posao, zavisno od vrste operativnog zahvata, se očekuje nakon 7-10 dana.

Ako pacijent radi online, “povratak na posao“ je praktično 8 h nakon operativnog zahvata.

Uspjeh operacije

Uspjeh često ovisi od taktilnog i emocionalnog osjeta hirurga. Podrazumijeva trodimenzionalni koncept.

Kompleksnost se sastoji u tome što je često, ponekad i nemoguće predvidjeti krajnji rezultat.

Nažalost, u svijetu je procent novih operativnih zahvata nakon prve operacije oko 30 posto. Pacijentovo zadovoljstvo bi trebala biti konsekvenca operativnog zahvata kada se radi samo o jednom zahvatu (u našoj poliklinici preko 98 posto je zadovoljstvo jednim zahvatom).

Kod određenog broja pacijenta potreban je dodatni operativni zahvat, najčešće minorni u lokalnoj anesteziji. Isti zahvat se stoga mora smatrati nastavkom liječenja što se, predoperativno objasni pacijentu koji tu činjenicu shvati i prihvati. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.