Vjerovatno znate da je dobra ideja da se namažete kremom za sunčanje prije nego što krenete na plažu svoje omiljene ljetne destinacije za odmor. Ali jeste li ikada razmišljali o korištenju zaštite od sunca na putovanju do tamo?
Povećana izloženost
Studija iz 2015. koju je sproveo Univerzitet u Kaliforniji otkrila je da je 56 minuta u kokpitu aviona na visini od 30.000 stopa izložilo članove avionske posade istoj količini ultraljubičastog (UV) zračenja kao 20 minuta u solariju.
Pored toga, piloti i stjuardese imaju dvostruko veće šanse da razviju melanom, rak koji je direktno povezan s UV zračenjem. Iako se studija fokusirala na članove posade, postavlja se pitanje da li su i putnici u opasnosti?
Prema dr. Lavanji Krišnan (Lavanya Krishnan), dermatologu u Aria Derm u San Francisku, putnici u aviokompanijama se također suočavaju s prijetnjom povećane izloženosti UV zracima.
- Pravilo je da ako možete da vidite zrake sunčeve svjetlosti kako se probijaju kroz prozor, bilo da se radi o prozoru u vašem domu, automobilu ili prozoru aviona, riskirate od prodora UV zraka u vašu kožu - kaže dr. Krišnan.
Povećanje rizika
Štaviše, putovanje avionom je na mnogo većim visinama i povezano je s refleksijom UV zraka od okolnih oblaka. Svi ovi faktori dodatno povećavaju rizik za pilote, članove posade i putnike.
Postoji nekoliko proaktivnih koraka koje putnici mogu preduzeti prije nego što uskoče u avion, kaže dr. Krišnan. Njena preporuka? Nanesite kremu za sunčanje, nosite odjeću koja štiti od sunca i zatvorite roletnu prozora da biste drastično smanjili rizik.
Koristiti kremu
Doktorica napominje da zaštitu treba koristiti tokom cijele godine jer su UV zraci uvijek intenzivniji na većim visinama. Dakle, čak i ako letite u tmurnoj zimi, dobra je ideja da nanesete kremu.
Možete li ponijeti kremu za sunčanje u avion? Ukratko, da. Tečnosti, uključujući kremu za sunčanje, mogu se spakovati u vaš ručni prtljag sve dok ne prelaze određenu težinu, kako je navela Uprava za sigurnost transporta (TSA).