U Bosni i Hercegovini, iz godine u godinu, rapidno raste broj bubrežnih bolesnika. Samo u posljednjih 10 godina broj bolesnika na hemodijalizi povećao se za 100 posto, kaže Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih FBiH.
- Bolest bubrega ozbiljan je javnozdravstveni problem širom svijeta, s nepovoljnim ishodima koji mogu dovesti da zatajenja bubrega i preuranjene smrti – upozorava Žuljević.
Pravilan rad
Glavna funkcija bubrega je izlučivanje toksičnih produkata metabolizma i viška tečnosti iz organizma. Od njihovog pravilnog rada zavisi kakvi će biti krvna slika i stanje kostiju. To je hormonski organ i od njega ovisi rad brojnih drugih organa u tijelu.
Ali, kod 70 posto osoba bubrežna funkcija ošteti se zbog takozvanih podmuklih oboljenja, jer - bubrezi ne bole, nema izraženih zdravstvenih tegoba, a organ trpi.
Zbog toga veliki broj ljudi živi s hroničnim oboljenjem bubrega, a da toga nisu ni svjesni, jer nema jasnih simptoma koji ukazuju na oboljenje. Zbog toga se ono uglavnom otkriva tek u poodmaklom stadiju.
Bolesti bubrega izazvane su infekcijama, metaboličkim poremećajima, toksinima i drugim uzrocima, a ispoljavaju se kao upale i akutna, odnosno hronična smanjena funkcija bubrega.
Dr. Nedmin Purić, specijalista urologije, za „Avaz“ je povodom Svjetskog dana bubrega, koji se ove godine obilježava 14. marta, govorio o oboljenjima bubrega, simptomima, liječenju, dijalizi...
Najčešće bolesti bubrega, kako navodi dr. Purić, jesu glomerulopatije, nasljedni poremećaji tubula bubrega, tubulointersticijske bolesti, vaskularne bolesti bubrega, kamenci, infekcije mokraćnog sistema-pijelonefritis, akutni ili hronični, te opstruktivne bolesti bubrega.
- Sve ove bolesti mogu dovesti do propadanja bubrežnog tkiva u manjem ili većem obimu, a na kraju i do potpunog bubrežnog zatajenja, koje može biti akutno ili hronično.
Na slabiji rad bubrega može se posumnjati ako se primijete simptomi kao što su učestalo i bolno mokrenje, bol u slabinama, noćno mokrenje, nekontrolirano mokrenje, urgencija i oklijevanje kod mokrenja, bol po dnu stomaka ili neki od znakova bolesti, kao što su manja količina urina, povišena temperatura, krv ili zrak u urinu, neugodan miris urina, otok cijelog tijela – navodi dr. Purić.
Ukoliko se primijete promjene, potrebno je javiti se ljekaru, koji će uraditi neke pretrage, poput rutinskih laboratorijskih ispitivanja krvi i urina, ultrazvučne ili druge radiološke dijagnostike, cistoskopije. Ako se bolest utvrdi, daje se adekvatna terapija kako bi se spriječilo njeno daljnje napredovanje i oštećenje bubrega.
- Propadanje bubrega i sprečavanje gubitka njihove funkcije u većini slučajeva može se spriječiti ako se na vrijeme počne s liječenjem. Važno je da i pacijent i ljekar pravovremeno prepoznaju problem i da se počne s adekvatnom terapijom. Svi koji primijete neki od simptoma slabijeg rada bubrega trebali bi se podvrgnuti pretragama – upozorio je dr. Purić.