Odontogene upale ili apscesi su, kako sam naziv kaže, upale čiji je uzrok nastanka vezan za zub. Posljedica su zubnog karijesa, traume zuba, parodontnih džepova ili perikoronitisa.
Najčešći klinički simptomi odontogene upale su: bol - intenzivna, probadajuća, spontana, a zub osjetljiv na perkusiju i na zagriz; povećana mobilnost zuba, oteknuće u području gingive - gingiva je glatka, sjajna, osjetljiva na dodir i eritematozna.
Crvenilo kože
Također, simptomi su i limfadenopatija (povećanje limfnih čvorova), jedan ili više zuba mogu biti uključeni; oteknuće u području lica; toplina i crvenilo kože na mjestu upale; povišena tjelesna temperatura; slabost; trizmus; disfagija.
Radiološki, u akutnoj fazi nema vidljivih znakova u kosti (tek nakon 8-10 dana od početka trajanja upale), osim ako se radi o rekurentnom hroničnom apscesu, gdje je došlo do osteolize. Jedna od diferencijalnih dijagnoza odontogene upale može biti parodontni apsces, a terapeut mora biti siguran u svoju dijagnozu, jer liječenje ova dva apscesa se razlikuje.
Prognoza liječenja odontogene upale je dobra ako se primijeni na vrijeme i ako je endodontsko-hirurška terapija adekvatna. Međutim, nerijetko takva terapija nije dovoljna za konačno izlječenje i zub uzročnik se vadi. To su slučajevi kada je zub ozbiljno uništen karijesom ili ako postoji uznapredovala parodontna bolest.
Nakon neuspješne endodontske terapije ili njene revizije te ukoliko terapeut procijeni da se odontogena upala ne može drugačije liječiti, po smirivanju simptoma upale indicirana je hirurška terapija kod zuba gdje je taj zahvat moguće obaviti zbog pristupa. A kod zuba gdje nije moguće izvesti apikotomiju neophodno je vađenje.