Fluor je prirodni element koji jača zube i sprečava njihovo kvarenje. Stručnjaci smatraju da je nabolji način za prevenciju karijesa upotreba fluora iz više različitih izvora.
Paste za zube s fluorom preporučuju se svima, uz izvjesnu dozu opreza kada su djeca u pitanju.
Taloženje minerala
Fluor se u malim količinama prirodno javlja u izvorištima vode. Ima ga u namirnicama poput mesa, ribe, jaja i čaja. U nekim krajevima fluor se dodaje u vodu. Mnoge paste za zube, tečnosti za ispiranje usta i profesionalni stomatološki tretmani sadrže fluor. Tablete fluora propisuju se djeci koja ne piju fluorisanu vodu.
Zubna gleđ je vanjski omotač krunice zuba i sastoji se iz tijesno zbijenih kristala minerala. Zubna gleđ svakodnevno gubi i dobiva minerale.
Demineralizacija počinje s vrstom bakterija koje izazivaju stvaranje zubnih naslaga. Ove bakterije se hrane šećerom u ustima i proizvode kiseline koje rastvaraju kristale u zubima. Remineralizacijom se zubna gleđ ponovo izgrađuje. U ovom procesu minerali poput fluora, kalcija, fosfata talože se u zubnoj gleđi. Prevelik gubitak minerala, bez istovremene obnove zubne gleđi, vodi kvarenju zuba.
Fluor jača zube tako što ubrzava remineralizaciju i sprečava bakterije da proizvode kiseline. Zubi mogu apsorbirati fluor na dva načina: putem krvotoka i kroz direktan kontakt s fluorom u ustima. Djeca svakodnevno unose u organizam male količine fluora kroz ishranu, upotrebu suplemenata i ispijanjem fluorisane vode. Ovako uneseni fluor ulazi u krvotok i postaje sastavni dio trajnih zuba u trenutku kada se oni stvaraju. Zubi postaju jači, pa je samim tim kiselinama teže da razlažu zubnu gleđ.