NAŠA TEMA

PSA test otkriva rak prostate u ranoj fazi, ovo su neki od simptoma

Simptomi su otežano mokrenje, prekidanje mlaza mokraće, osjećaj da se ne izmokri u potpunosti, učestalo i noćno mokrenje

Starenje donosi određene promjene na prostati. Ilustracija

Piše: Z. KARIĆ

23.11.2018

Novembar je mjesec u kojem se posebna pažnja posvećuje zdravlju muškaraca. Upravo u ovom mjesecu diže se svijest o važnosti preventivnih pregleda. Cilj ovog čina je upozoriti muškarce na razne vrste raka koje napadaju snažniji spol, a posebno na opasnost od raka prostate. Iako je drugi najčešći rak kod muškaraca, on, ipak, ne spada u najčešće uzroke smrti.

Učestalost oboljenja

Iako je učestalost oboljenja prostate u porastu, većina muškaraca nedovoljno zna o njenom zdravlju i mogućim poremećajima. Strah i neprijatnost od odlaska ljekaru kad se primijete simptomi često dovode do toga da se bolest razvija. Rizik od oboljenja raste s godinama, pa je važno znati koji su simptomi i kad je potrebno otići na pregled.

- Tokom vremena, a naročito nakon 45. godine, kod većine muškaraca dolazi do intenzivnijeg rasta prostate i njenog pritiska na mokraćnu cijev. Takvo stanje se naziva dobroćudno uvećanje prostate. Ako u većoj mjeri narušava kvalitet života, može se liječiti medikamentozno (lijekovima) ili hirurški. Najčešći simptomi su otežano mokrenje, prekidanje mlaza mokraće, osjećaj da se ne izmokri u potpunosti, učestalo i noćno mokrenje – kaže urolog prim. dr. Hasan Prašo iz „Plave poliklinike“ u Tuzli.

Stepen uvećanja prostate i težina tegoba nisu uvijek u direktnoj vezi. Nekada malo uvećanje prostate pravi značajne tegobe, a nekad vrlo uvećana prostata ne pravi značajne probleme. Bez obzira na to kakve su tegobe, potrebne su redovne kontrole kod urologa, posebno kako bi se na vrijeme uočile maligne promjene. Nakon 45. godine, ističe dr. Prašo, karcinom prostate je jedan od najčešćih tumora kod muškaraca.

- U ranim fazama rak prostate često ne izaziva nikakve simptome, pa čak i godinama. Često se kao prva nenormalnost pojavi povišena vrijednost PSA u krvi. PSA test je jednostavan, ponovljiv i relativno tačan krvni test. Koristi se za otkrivanje proteina koji se otpušta iz prostate u krv. Nivo PSA kod muškaraca oboljelih od raka prostate obično je veći od 4 ng/ml. – kaže dr. Prašo.


Dr. Prašo: Kvalitet života. Arhiva

Obavezni testovi

Vrlo velika prostata, infekcije i upale, dodaje, su drugi mogući razlozi povećanja PSA. Iako nesavršen, ovaj test je vrlo vrijedan kao test za rak prostate i preporučuje se raditi kod muškaraca u dobi od 40 i više godina. Muškarci s visokim rizikom za razvoj raka prostate, zbog porodične historije ili visoke početne vrijednosti PSA u krvi, trebali bi ove testove provoditi barem jedanput na godinu počevši od 40. godine života. Ako se otkrije na vrijeme, karcinom prostate je u potpunosti izlječiv.

- Tačan uzrok raka prostate nije poznat. Smatra se da nije povezan s benignom hiperplazijom prostate (BHP). Rizični faktori za karcinom prostate su poodmakla dob, genetika (nasljedna sklonost), utjecaji hormona te faktori iz okoliša kao što su toksini, hemikalije i industrijski proizvodi. Nedvojbeno je da se rizik za razvoj raka prostate povećava s dobi. Genetska predispozicija, kao što je spomenuto, igra važnu ulogu u riziku razvoja raka prostate. Također, prema nekim procjenama, debljina dovodi do povećanog rizika za nastanak većih i agresivnih tipova raka prostate, što rezultira lošijim ishodom liječenja – rekao je dr. Prašo.

Rano dijagnosticiranje

Nema posebne mjere za koju se zna da može pouzdano spriječiti razvoj raka prostate. Trenutno se može samo ranim dijagnosticiranjem otkriti rak, spriječiti njegovo širenje izvan prostate i zatim pokušati izliječiti bolest.

- Rana dijagnoza može se postići probirom ljudi koji su visokorizični za rak prostate, i to mjerenjem vrijednosti PSA u serumu i digitorektalnim pregledom. Svrha probira je otkriti rano, maleni, ili čak mikroskopski vidljivi rak, koji je ograničen na prostatu. Rano liječenje malignih bolesti može zaustaviti rast, spriječiti širenje, a možda i izliječiti rak – istakao je dr. Prašo.

U 2016. registrirano 329 oboljelih

Prema podacima kojima Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH raspolaže, u 2016. godini registrirano je 329 oboljelih od raka prostate, dok je u 2015. registrirano 232. U 2014. godini broj oboljelih od raka prostate je 236.

- Rak prostate se, prema lokalizaciji raka, kod muškaraca u Federaciji BiH nalazi na drugom mjestu, odmah nakon raka dišnog sistema (pluća, bronhija, traheja). Što se tiče broja umrlih od raka prostate, u 2016. godini umrlo je 189 muškaraca, 2015. godine taj broj je iznosio 234, a 2014. od raka prostate umro je 191 muškarac – kažu iz ZZJZFBiH.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.