Sindrom bolnog ramena spada u grupu tzv. vanzglobnih reumatskih bolesti. Bolno rame ili periarthritis humeroscapularis je reumatski poremećaj koji zahvata rameni zglob, kao i mišiće i tetive koji se nalaze u okolini samog zgloba.
Izražena bol
Karakterizira ga izražena bol u ramenu, koje je praktično nepokretno. Bolesnik u tipičnom slučaju pridržava ruku prislonjenu uz tijelo da bi izbjegao nehotične pokrete koji uzrokuju bol. Obično se javlja jednostrano, vrlo rijetko obostrano, zapažena je i naizmjenična pojava.
Najčešće obolijevaju osobe između 35 i 40 godina. Oba spola su podjednako zastupljena.
Rameni zglob čine: glava humerusa i zglobna površina kapsule, koja pokriva samo jednu trećinu njegove površine. Ostali dio zgloba predstavlja široka i elastična zglobna kapsula, koja omogućava pokrete u zglobu, a pojačana je čvrstim ligamentima i okolnim mišićima.
Prostor između mišića deltoideusa, koji pokriva rameni zglob i koštanog dijela, koji čine akromion i procesus korakoideus, ispunjen je rastresitim vezivnim tkivom. U ovom prostoru leži subdeltoidna burza, položena preko tetive mišića supraspinatusa. Dno ovog prostora čini glava humerusa s tetivnim pripojima četiri mišića: m. supraspinatusa, m. subskapularis, m. infraspinatus i m. teres minor. U ovom prostoru odigrava se oboljenje periartritis humeroscapularis.
Vrijeme oporavka
Cilj liječenja je smanjiti bol te spriječiti daljnju ukrućenost ramena. Kod jako bolnih te tvrdokornih slučajeva artroskopski se opušta zglobna čahura koja je skraćena i zadebljana, čime se smanjuje bol i skraćuje vrijeme oporavka. Nakon toga slijedi primjena procedura fizikalne terapije kroz duži vremenski period.