Tendinitis m. peroneusa predstavlja upalu tetiva istoimenih mišića koji su smješteni iza bočnog maleousa ili koštanog dijela na vanjskoj strani gležnja, a uzrokuju i otok na vanjskom gležnju.
Povećano trenje
Peronealni mišić na stražnjoj strani ima tetivu koja je smještena iza bočnog maleousa ili koštanog tijela na vanjskoj strani gležnja. Učestalo korištenje može uzrokovati da se tetiva tog mišića trlja o kost i postaje upaljena. Ova povreda karakteristična je za trkače koji trče niz padinu, kod pokreta koji uključuju pretjeranu everziju stopala, jer se prilikom tog pokreta peronealna tetiva rasteže više preko kosti te povećava trenje između tetive i kosti.
Prevelika pronacija stopala, kao i prevelika everzija stopala, uzrokovat će iritaciju tetive peroneusa.
Za početak, kod ovog sindroma prenaprezanja, potrebni su odmor i prestanak fizičke aktivnosti da bi se smanjila upala, jer bi nastavak aktivnosti onemogućio mogućnost zacjeljivanja. Moguće je koristiti aktivnosti poput plivanja ili biciklizma u cilju održavanja forme.
Osnovno pravilo je, ukoliko postoji bol prilikom aktivnosti, da se ona ne upražnjava.
Potrebno je primijeniti RICE metodu (R-rest, I-ice, C-compression, E-elevation). Raditi terapiju ledom na bolno mjesto 10 minuta dok se simptomi ne reduciraju, odnosno da bi se smanjili otok, bol i upala.
Od modaliteta fizikalne terapije se mogu primjenjivati različiti oblici elektroterapije, ultrazvuk, laser i magnetoterapija, a najbolji rezultati se postižu tekar terapijom (radiofrekventna termoterapija).