Piše: Dr. Edin Buljugić
Fibromijalgija je poremećaj koji karakterizira široko rasprostranjena mišićno-koštana bol, praćena umorom, smetnjama u spavanju, poremećajem pamćenja i raspoloženja. Češća je kod žena nego kod muškaraca. Fibromijalgija često koegzistira s drugim bolnim stanjima poput sindroma razdražljivih crijeva, migrene i drugih vrsta glavobolje, sindroma bolnog mjehura, poremećaja temporomandiularnih zglobova, depresije, anksioznosti.
Pažnja i fokusiranje
Simptomi fibromijalgije uključuju:
* Rasprostranjenu bol - Bol koja je povezana s fibromijalgijom često se opisuje kao konstantna, dosadna bol koja traje najmanje tri mjeseca. Da bi se smatrala rasprostranjenom, bol se mora pojaviti na obje strane tijela, iznad i ispod struka.
* Umor - Ljudi s fibromijalgijom često se probude umorni, iako dugo vremena spavaju. Spavanje je često poremećeno zbog boli, a mnogi bolesnici s fibromijalgijom imaju i druge poremećaje spavanja, poput sindroma nemirnih nogu i apneje u snu.
* Kognitivne poteškoće – Simptom koji se obično naziva "fibro magla" ometa sposobnost fokusiranja, pažnje i koncentracije na mentalne zadatke.
Dijagnoza fibromijalgije uglavnom se uspostavlja na osnovu anamneze i kliničkog pregleda. Za dijagnosticiranje se obično moraju ispuniti određeni kriteriji. Najčešće korišteni kriteriji za dijagnozu su:
1. Bol koja se javlja na palpaciju (pritisak) osjetljivih tački. Pritisak mora izazvati bol u najmanje 11 od 18 specifičnih tački.
2. Generalizirani bolovi u trajanju od najmanje tri mjeseca. Bolovi moraju biti prisutni s obje strane tijela te iznad i ispod struka.
Općenito, tretmani za fibromijalgiju uključuju i lijekove i samonjegu. Naglasak je na smanjenju simptoma i poboljšanju općeg zdravlja.
Rješavanje stresa
* Medikamenti - Od medikamenata se mogu uzimati lijekovi iz grupe analgetika, antidepresivi, miorelaksanti, lijekovi dizajnirani za liječenje epilepsije...