ZDRAVLJE U KUĆI

OČI – ogledalo zdravih navika

Najbolje je umivanje blagim rastvorom sapuna za njegu kože lica i ispiranje hladnom vodom.

Avaz.ba

18.1.2018

Dobra njega očiju i njihovog zaštitnog aparata kao što su suzne žlijezde i kapci podrazumijeva pravilnu i svakodnevnu higijenu. Najbolje je umivanje blagim rastvorom sapuna za njegu kože lica i ispiranje hladnom vodom.  

Šminku treba skidati svake večeri, prije odlaska na počinak. Nisu potrebne skupe vodice i losioni. Šminka se lijepo može skinuti tupferom vate natopljenim kravljim mlijekom iz kese ili tetrapaka.

Kravlje mlijeko je masno, sadrži kazein i masnoće koje su hranjive i njeguju kožu istovremeno skidajući nečistoću. Poslije ovakvog uklanjanja šminke oči i lice ne treba odmah ispirati. Sačekati treba desetak minuta i onda isprati hladnom vodom.

Oblog od kamilice

Narodna medicina ima mnoštvo savjeta i preporuka u vezi sa očima. Tako je stari savjet - oblog za oči od hladnog, a masnog jogurta. Isto tako za suhu kožu kapaka preporučuje se mazanje puterom ili maslinovim uljem.

Sve su to dobri savjeti. I mlijeko, i puter, i maslinovo ulje su sastojci svih krema za lice i oči. Sasvim sigurno da mazanje ovako hranjivim pripravcima neće odmoći.

Ispiranje očiju mlakom kamilicom je dio naše kuture. I danas se na upaljeno oko, na bebine oči stavljaju mlaki oblozi od kamilice, a oči se čajem ispiraju. Kamilica ima adstrigentno djelovanje, sužava kapilare i djeluje blago antiupalno.

Nekad bilo…

Danas se ne preporučuju oblozi od rakije dobro razblažene u vodi kao ni pripravci s bijelim lukom ili medom. Oni su sigurno u prošlosti imali značajno mjesto jer su bili lako dostupna i jaka abrazivna sredstva koja su bila od pomoći prilikom ljuštenja membrana sa kože kapaka i oko očiju.

Njihova primjena je razumljiva za period kada nisu postojale antibiotske kapi. Danas je neprihvatljivo stavljati rakijske obloge ili lukom, odnosno medom mazati kapke.

Korištenje surme

Dio narodnih običaja bilo je mazanje surmom ivica i unutarnjih rubova kapaka. Surma nekom stoji lijepo i on voli taj modni izričaj, nekom stoji loše i čini ga starijim.

Činjenica jeste da surma djeluje vazokonstriktorno na konjunkitvu i kapka i oka tako da je smanjivala prehranu bakterija i na taj način sprečavala širenje upale i infekcije u dublje strukture oka.

Upravo zato se surma nekad koristila kao preventiva protiv upalnih bolesti oka, ali danas, kod toliko dobrih lijekova, nema nikakvog smisla koristiti je kao zaštitu. Osim toga surma ne može zamijeniti čistu vodu i sapun, niti se koristiti kao terapija u liječenju upala kapaka i očiju.

Uloga hrane u zdravlju očiju

Zdrav život i uredne zdravstvene navike garancija su zdravlja očiju. Ravnomjerna prehrana koja uključuje i proteine, prije svega crveno meso, je nezamjenjiva. Proteine i vitamine, naročito B12, ne mogu zamijeniti gljiva ili riba.

Isto tako svo voće i povrće u zelenim i toplim bojama, kao što su žuta, narančasta i crvena, neophodni su za proces pretvaranja vidnog stimulansa u fotoreceptorima u impuls koji vodi i provodi informaciju do mozga i formira sliku. Mjera u svemu je zlatno pravilo tako i u ishrani a svaka isključivost šteti zdravlju očiju.

Preplavljeni smo reklamama o dobrom djelovanju različitih vitaminskih tableta sa dodacima minerala za ljude starije od 50 godina. Ako se radi o zdravom a zrelom i starijem oku, tokom proljetnih i ljetnih mjeseci treba se odmoriti od sintetičkih tableta i prehranu popraviti i poboljšati vitaminima iz prirodnih izvora.

Voće, povrće, dodaci prehrani i omega

Mrkva, blitva, špinat, mladi luk, začini, borovnica, šumsko voće predstavljaju vitamninske prirodne bombe i niti jedna tableta se ne može uporediti sa njima. Zdrava a prirodna ishrana ne može se zamijeniti ni najboljom tabletom.

Čim krenu „posni mjeseci“, obično od novembra, ja svima savjetujem dodatak suplemenata i vitamina sve do pojave prve mlade salate na pijaci. Ako se radi o bolesnom oku pogotovo makuli gdje su bolesni retinalni pigmentni epitel i horoidea, unos vitamina, luteina i zeaksantina mora biti udvostručen pa se savjetuju dodaci ishrani tokom cijele godine.

Učinak unosa ribljih masnoće je dokazan tako da se riblje ulje ili adekvatne tablete sa svim vrstama masnih omega kiselina savjetuju svaki dan i to bez obzira na godišnju dob i starost pacijenta.

I oko hoće vodu

Ne smije se zanemariti svakodnevni unos vode u organizam. Oko je organ koji „pliva“ u moru suza. Što je oko vlažnije, ono je zdravije. Zdravo oko trepne 15.000 puta dnevno i ako trepće „nasuho“ razvijaju se erozije, ogrebotine na prednjoj površini oka, što je dobra osnova za razvoj nelagode i upale sa bakterijama i virusima.

Bez vode nema uredne staklovine i ugodnog treptanja kapaka. Dehidrirani organizam razvija mutnine u staklovini, mrljice, stvara se omaglica (floateres), a sve se to obično veže za puno ozbiljnije bolesti. Voda u smislu hidratacije organizma nisu gazirano i slatko piće, supa ili voda koja se unosi voćem ili drugom hranom.

Ima ljudi koji ničim izazvani piju dosta vode, ali i onih koji nikada nisu žedni. Treba se natjerati i razviti naviku da se čovjek zalijeva i pije vodu svakodnevno i to do 2 litra dnevno za zdravu osobu.

Savjetuje se sedmično popiti i litru alkalne vode koja balansira organizam i djeluje umirujuće na probavni sistem. Ne smije se zanemariti antihipertenzivna terapija kao i terapija za diabetes – obje pojačavaju izlučivanje vode tako da se dodatno isušuje organizam pa tako i oko.

Zaštita od sunca

Oči je potrebno štiti od sunca. Šešir, druga pokrivala za glavu ali i sunčane naočale su dio zdravstvene kulture. Sunce je jako i UV zračenja su raznolika i štetna za cijeli očni aparat.

Oči treba štititi sunčanim naočalama visoke UV zaštite, a još je bolje polarizirajuće staklo. Svako zaštitno staklo treba imati ganranciju i objašnjenje za koju vrstu UV zračenja je planirano.

Kad je pregled obavezan, a kada hitan

Kad je riječ o upalama važno je znati sljedeće: Svaka upala može se gledati jedan dan i to bez upotrebe običajnih i narodnih lijekova. Ukoliko tegobe kao što su nelagoda, crvenilo, suzenje, otok kapaka, jaka osjetljivost na svjetlo potraju duže od jednog, najviše dva dana – potrebno je poći na pregled oftalmologu.

Curenje gnoja, sluzi, sukrvice iz jednog ili oba oka spada u hitne slučajeve. Osjećaj bola, probadanja sa bolom u glavi, mučninom i povraćanjem zahtijeva hitnu oftalmološku intervenciju. Strano tijelo ili povreda predmetom ili sredstvom za čišćenje spadaju također u prvi red hitnosti.

A često sam u prilici pacijentima odgovarati na pitanja o tome kako ispirati oči i da li je to uopće potrebno, kako skidati šminku, šta jesti da bi se čuvao vid. Ovaj tekst posvetiću tim problemima.

Kravlje mlijeko skida šminku

Prije svega, dobra njega očiju i njihovog zaštitnog aparata kao što su suzne žlijezde i kapci podrazumijeva pravilnu i svakodnevnu higijenu. Najbolje je umivanje blagim rastvorom sapuna za njegu kože lica i ispiranje hladnom vodom.

Šminku treba skidati svake večeri, prije odlaska na počinak. Nisu potrebne skupe vodice i losioni. Šminka se lijepo može skinuti tupferom vate natopljenim kravljim mlijekom iz kese ili tetrapaka.

Kravlje mlijeko je masno, sadrži kazein i masnoće koje su hranjive i njeguju kožu istovremeno skidajući nečistoću. Poslije ovakvog uklanjanja šminke oči i lice ne treba odmah ispirati. Sačekati treba desetak minuta i onda isprati hladnom vodom.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.