DAN SANDŽAKA

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Adel Slatina za "Avaz": Moramo da rješavamo goruće probleme

Današnji praznik Bošnjaci u Sandžaku dočekuju u atmosferi ponosa i zajedništva, naglasio je Slatina

Adel Slatina. BNV

prije 2 sata 38 minuta

Bošnjaci 20. novembra obilježavaju Dan Sandžaka, u znak sjećanja na osnivanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS) u Pljevljima 1943. godine. Ovaj datum je zvanični praznik Bošnjaka u Sandžaku (Srbiji i Crnoj Gori), a proslavlja ga i sandžačka dijaspora širom svijeta.

Najviše predstavničko tijelo Bošnjaka u Srbiji je Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) koje je osnovano 1991. godine. Za predsjednika BNV-a, na posljednjoj sjednici održanoj u avgustu ove godine izabran je dr. Adel Slatina, doktor medicine iz Priboja, sa kojim smo razgovarali o položaju Bošnjaka u Sandžaku i djelovanju BNV-a.

Ponos i zajedništvo

U kakvoj atmosferi Bošnjaci dočekuju današnji praznik – Dan Sandžaka?

- Današnji praznik Bošnjaci u Sandžaku dočekuju u atmosferi ponosa i zajedništva. Ovaj važan datum nas podsjeća na antifašističke vrijednosti i borbu za slobodu i ravnopravnost. Organizujemo mnogo kulturnih događaja i druženja. Praznik nas okuplja i inspiriše da gradimo što bolju budućnost za Sandžak. Imamo XV Sandžačke književne susrete, Slikarsku koloniju u Prijepolju... Posjetit ćemo Pljevlja gdje ćemo položiti vijence na spomen-obilježje Zemaljskog antifašističkog vijeća Sandžaka (ZAVNOS), kada su u Sandžaku, prostoru gdje su svi narodi živjeli zajedno i ravnopravno, pokazali historijsku zrelost da budu sa svojim komšijama na pravoj strani u borbi protiv fašizma.

Koji su najveći problemi sa kojima se susreću Bošnjaci u Sandžaku?

- Najveći problemi sa kojima se susreću Bošnjaci u Sandžaku jeste zastupljenost Bošnjaka u državnim institucijama, prvenstveno pravosuđu i policiji. Problem je nastao i sa ukidanjem Katedre za Bosanski jezik i bošnjačku književnost na Univerzitetu u Novom Pazaru. To nam je veliki problem, jer uskoro nećemo imati kadar koji će školovati našu djecu u Sandžaku. Na bosanskom jeziku se školuje 17 hiljada djece i zbog toga imamo veliki problem kadrovskog rješenja. Još jedan od gorućih problema je ekonomska zaostalost kao nerazvijene regije sa lošom infrastrukturom i malom zaposlenošću. U Sandžaku je veliki odliv mladog, kako kvalifikovanog, tako i nekvalifikovanog stanovništva.

Očekujemo pomoć matice

Da li su poduzeti već neki koraci na vraćanju Katedre za bosanski jezik i bošnjačku književnost?

Mi, kao BNV smo bili u pregovorima sa Univerzitetom u Novom Pazaru, ali jednostavno ove godine taj program nije akreditovan. Veliku podršku ranije pružilo nam je Ministarstvo prosvjete i ministarka Slavica Đukić-Dejanović na otvaranju Katedre. To je bio jedan veliki posao. Sada očekujemo pomoć naše matice, prvenstveno Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Tuzli. Mi ćemo na sastanku, na kojem ću ja biti kao dio delegacije Ministarstva prosvjete, iznijeti goruće probleme. Dakle, najveći problem je nedostatak kadra. Kadar koji je radio na Univerzitetu u Novom Pazaru je otpušten. Za početak bi nam velika pomoć bila da u saradnji sa Univerzitetom u Sarajevu otvorimo master program, gdje bi naši svršeni studenti mogli upisati master studije na Univerzitetu u Sarajevu i gdje bi se nastava mogla odvijati onlajn ili posjetama profesora koji su zainteresirani da nam pomognu. Ali, o tome se morarazgovarati na nivou država. Mi zapravo ne znamo zbog čega je uopšte Katedra ukinuta. Da li je te nekome bilo u interesu, možemo samo da nagađamo. Međutim, imamo podršku ministarke Đukić-Dejanović, koja nije mogla da vjeruje da u Sandžaku, kao specifičnoj regiji nema katedre za Bosanski jezik i bošnjačku književnost.

Šta može uraditi Bošnjačko nacionalno vijeće na polju nacionalnog jedinstva Bošnjaka u Sandžaku?

Na polju nacionalnog jedinstva moramo da prevaziđemo razlike koje imamo kao tri najjače političke partije. Bošnjačko nacionalno vijeće je najviši organ svih Bošnjaka u Sandžaku i tu imamo mnogo više stvari koje nas povezuju, nego koje nas razdvajaju. BNV nije organ nijedne partije i mi postupamo kao nestranačka organizacija. Kada sam postao predsjednik BNV-a, došao sam sa pozicije predsjednika Glavnog odbora SDP-a i napustio sam odmah sve funkcije u partiji. Bio sam i vijećnik u Priboju i napustio sam sve političke funkcije koje sam obavljao. Trenutno se bavim samo vijećem (BNV, op.a.) i pitanjima od interesa za naš narod u Sandžaku.

Slaba zastupljenost Bošnjaka u institucijama Srbije

Koji su još prioriteti Bošnjačkog nacionalnog vijeća?

Pored problema koje sam naveo, mi moramo da rješavamo i druge goruće probleme. To je, prije svega, zastupljenost Bošnjaka u državnim institucijama, u policiji, u pravosuđu, itd. Tu je mala zastupljenost Bošnjaka. Sada je otvoren konkurs za prijem policijskih službenika i mi smo tražili da se maksimalno posveti pažnja prijemu Bošnjaka u policiju. Imali smo sastanke i sa OEBS-om i sa predstavnicima MUP-a i nadamo se da će biti bolji pomak, u odnosu na raniji period.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.