Srbijanske vlasti pustile su iz pritvora zamjenika direktora Policije Kosova Dejana Jankovića koji je uhapšen na graničnom prijelazu Jarinje i optužen za narušavanje ustavnog poretka Srbije.
Privedeni na graničnim prijelazima
- Srbijanske vlasti su samovoljno dva dana ispitivale Jankovića, a njegovo hapšenje samo je jedan od očajničkih osvetničkih činova Srbije nakon masovnog glasanja u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope za članstvo Kosova u tu organizaciju - saopćila je u četvrtak kasno navečer kosovska ministrica vanjskih poslova i dijaspore Donika Gervala-Švarc (Donika Gërvalla-Schwarz).
Srbijanske vlasti privele su zamjenika direktora kosovske policije te još četiri policijska službenika u srijedu na graničnim prijelazima Kosova sa Srbijom te na graničnim prijelazima zadržale najmanje četiri autobusa s kosovskim građanima.
Iako je srbijanski MUP demantirao navode kosovskih zvaničnika o zadržavanju autobusa s registracijskim oznakama Kosova na prijelazu Batrovci te saopćio kako provode pojačane kontrole svih putnika, Kosovo je izvršilo snažan pritisak na međunarodne zvaničnike kako bi se blokade obustavile a kosovski policajci pušteni na slobodu.
Kršenje sporazuma
Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffrey Hovenier) nakon sastanka s kosovskom predsjednicom Vjojsom Osmani izrazio je zabrinutost SAD zbog događaja na graničnim prijelazima, a ambasador Njemačke na Kosovu Jorn Rode (Rohde) kazao je da je postupak Srbije neprihvatljiv i da se takvo ponašanje ne očekuje od zemlje kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji.
Nakon toga je i američko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo Srbiju da se suzdrži od jednostranih i nekoordiniranih akcija, te da postupa transparentno i u punoj saglasnosti sa zakonom kada je riječ o kosovskim državljanima koji su pritvoreni u Srbiji.
Iz Evropske unije (EU) također su upozorili Srbiju da blokada kosovskih autobusa na granici predstavlja kršenje sporazuma o slobodi kretanja i pozvali Beograd da prestane s takvim jednostranim akcijama.