POLOŽIO ZAKLETVU

Ko je novi predsjednik Crne Gore Jakov Milatović: Doškolovao se u inostranstvu, govori tri jezika, ima troje djece...

Od 2018. do 2020. godine je u Bukureštu radio kao glavni ekonomski analitičar EBRD-a za Rumuniju, Hrvatsku, Sloveniju i Bugarsku

Jakov Milatović sa suprugom Milenom uoči polaganja zakletve. Luka Zeković / Vijesti.me

N. Aj. / Telegraf.rs

20.5.2023

Novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović položio je danas zakletvu u Skupštini Crne Gore u Podgorici.

- Zaklinjem se da ću dužnost predsjednika vršiti odgovorno, časno, savjesno, pravedno i nepristrasno, po Ustavu i zakonu - rekao je Milatović.

Plejada mlađih političara

Jakov Milatović pripada plejadi mlađih crnogorskih političara, koji je u žižu političke javnosti došao ulaskom u vladu premijera Zdravka Krivokapića na mjesto ministra za ekonomski razvoj.

Po izglasavanju nepovjerenja toj vladi, Milatović je zajedno sa bivšim ministrom finansija Milojkom Spajićem osnovao Pokret Evropa sad (PES), juna prošle godine.

Rođen je u Podgorici 7. decembra 1986. godine. Oženjen je Milenom i ima troje djece - kćerke Saru i Anu, i sina Davida.

Po nacionalnosti je Crnogorac, a po vjeroispovesti pravoslavac.

Na lokalnim izborima u Crnoj Gori oktobra prošle godine PES je osvojio najveću podršku u Podgorici i najavio formiranje vlasti sa strankama pobjednicama parlamentarnih izbora u avgustu 2020., a Milatović je bio viđen za gradonačelnika Glavnog grada.

PES je Milatovića kandidirao za predsjednika Crne Gore nakon što je Državna izborna komisija odbacila kandidaturu njegovog partijskog kolege Spajića i u prvom izbornom krugu je osvojio 28.9 posto glasova, čime se plasirao za drugi krug.

U drugom izbornom krugu našao se sa kandidatom DPS-a Milom Đukanovićem.

Razne stipendije

Osnovnu, srednju školu i fakultet završio je Podgorici. Bio je student generacije s prosječnom ocjenom 10, što mu je omogućilo da dobije razne stipendije za nastavak školovanja u inostranstvu.

Kao stipendista američke vlade jednu studijsku godinu je proveo na Državnom univerzitetu Ilinoisa (Illinois State University).

Poslije je jedan semestar slušao na Univerzitetu za ekonomiju i biznis u Beču (WU Wien), ovog puta kao stipendista Vlade Austrije. Evropska komisija mu je omogućila da jednu studijsku godinu provede na Univerzitetu u Rimu (La Sapienza). Kao stipendista britanske vlade magistrirao je ekonomiju na Univerzitetu Oksford (Oxford University).

Pored formalnog obrazovanja, Milatović je pohađao i programe u organizaciji Ujedinjenih nacija u Njujorku, njemačke Fondacije Konrad Adenauer, Ambasade Crne Gore u Rimu i Kancelarije za međunarodnu saradnju Ekonomskog fakulteta u Podgorici.

Pored toga, prošao je i program "Oxbridge Academic" na Oksfordu, te brojne programe Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Londonu, Londonske škole ekonomije (LCE) i drugih.

Usavršavao se i na Univerzitetu u Pekingu, Liderskoj akademiji Univerziteta Standford i Univerziteta u Beogradu.

Jezici i ekonomija

Dobitnik je brojnih priznanja, govori engleski, italijanski i španski jezik.

Radio je u bankarskom sektoru u zemlji i inostranstvu, bio je dio tima za ekonomsku i političku analizu u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), bavio se ekonomskom analizom regiona Jugoistočne Evrope, a potom analizom zemalja zapadnog Balkana.

Od 2018. do 2020. godine je u Bukureštu radio kao glavni ekonomski analitičar EBRD-a za Rumuniju, Hrvatsku, Sloveniju i Bugarsku. Autor je više stručnih radova i koautor dvije knjige.

Milatović i Spajić su javnosti predstavili program "Evropa sad!" koji podrazumeva set reformskih zakona s ciljem poboljšanja standarda građana Crne Gore, a, između ostalog, povećanje minimalne plate sa 250 na 450 eura (sa oko 500 KM na oko 900 KM), ukidanje doprinosa za zdravstvo, uvođenje neoporezivog dijela zarade do 700 eura (oko 1.400 KM) i progresivno oporezivanje kada je u pitanju porez na dohodak fizičkih lica i porez na profit preduzeća.

Program PES-a predviđa prosječnu plaću od hiljadu eura (oko 2.000 KM) i minimalnu penziju od 450 eura (oko 900 KM), zatim nultu stopu nezaposlenosti, te insistiranje na vladavini prava i evropskim integracijama. Milatovića su u drugom krugu podržale stranke Demokratskog fronta, Demokrate Crne Gore, GP Ura, Prava Crna Gora, Ujedinjena Crna Gora...

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.