Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da Srbija može da se osloni na Rusiju u pogledu situacije na Kosovu i istakao je da će dvije zemlje nastaviti da koordiniraju stavove po ovom pitanju.
- Ljudi u Srbiji znaju da uvijek mogu da se oslone na Rusiju. Bez obzira na ozbiljne izazove za našu zemlju u kontekstu konfrontacije sa NATO-om, koja nam je nametnuta. Nastavljamo da učestvujemo u rješavanju aktuelnih međunarodnih kriza, uključujući i na Kosovu - navodi se u tekstu objavljenom u časopisu International Affairs, a prenosi agencija TASS.
Kako je rekao Bocan-Harčenko, Rusija će nastaviti blisku saradnju sa Beogradom u odbrani zakonskih prava Srbije u vezi sa Kosovom.
Prema riječima diplomate, ključni instrument Moskve po ovom pitanju je činjenica da je Rusija stalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.
- Naravno, uz razumijevanje da inicijativa uvijek dolazi iz Beograda - rekao je Bocan-Harčenko.
On je poručio da Rusija dijeli stav po ovom pitanju sa njenim kineskim partnerima, jer Peking također insistira na striktnom poštovanju normi međunarodnog prava i zadržavanju teme Kosova na dnevnom redu Vijeća sigurnosti UN-a.
Ruski diplomata je podsjetio na riječi predsjednika Rusije Vladimira Putina da je stav Rusije po pitanju Kosova nepromijenjen.
- Pozivamo na trajno obostrano prihvatljivo rješenje između Beograda i Prištine na osnovu međunarodnog prava i rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti - rekao je Bocan-Harčenko.
Dodao je da ovakvo rješenje treba da zadovolji interese Beograda i srpskog naroda i da ga odobri Vijeće sigurnosti UN-a.
Ruski ambasador je istakao da Rusija brige i probleme Srbije shvata kao svoje, jer ne popušta povodom stava o sankcijama i odbija da se pridruži zapadnim ograničenjima prema Rusiji.
- Zapad koristi nemire na Kosovu kao sredstvo pritiska na predsjednika Aleksandra Vučića kako bi ga satjerao u ćošak i natjerao da se pridruži antiruskim sankcijama - ocijenio je Bocan-Harčenko.
Dodao je da je saradnja Rusije sa Srbijom usmjerena na jačanje borbene sposobnosti te zemlje, obezbjeđivanje njene socio-ekonomske stabilnosti i jačanje njenog suvereniteta.