Restrikcija vode prvog stepena na snazi je danas u Istri. Ovime se zabranjuje korištenja pitke vode za pranje vozila, ulica, trgova i javnih površina te privatnih i javnih zelenih površina, tuširanja na plažama i kupalištima, a iznimka su tržnice i ribarnice.
Odlučeno je to u petak u Puli na sastanku istarskog načelnika Borisa Miletića s gradonačelnicima i direktorima vodovoda uz napomenu kako se odluka primjenjuje od ponoći s nedjelje na ponedjeljak. Ta je mjera donesena jer već neko vrijeme hidrološka situacija na području Istre nije povoljna, a znatnije se oborine ne očekuju idućih mjesec dana.
- Apeliram na sve da štede pitku vodu kako u idućem periodu ne bismo bili primorani donositi još restriktivnije mjere - rekao je u izjavi za novinare Miletić.
Miletić je pozvao sve građane, poslovne subjekte i turiste da racionalno troše pitku vodu.
- Svako od nas može uštedjeti 10 do 15 posto količine vode kako ne bismo bili primorani donositi još restriktivnije mjere, sve u cilju stalne opskrbe pitkom vodom naših građana i gostiju - rekao je.
Dodatni je problem što će Hrvatsku ovoga tjedna zahvatiti novi toplinski val pa bi suša mogla i potrajati.
Nadzor provođenja mjera redukcije obavljat će komunalni redari koji će uočene prekršaje prijavljivati Državnom inspektoratu. Državni inspektorat će prekršitelje djelomično ili potpuno isključiti iz vodosnadbijevnog sistema, sve dok traju mjere redukcije.
Inače, na stranicama Kantona uopće nema obavijesti o tome da su uvedene restrikcije vode, a kamoli nekih dodatnih detalja i uputa.
U marini po Istri pojavile su se obavijesti da od danas nema pranja brodova pitkom vodom, a tek treba vidjeti što će biti s autopraonicama jer je i pranje vozila pitkom vodom od danas zabranjeno. Nema više ni zalijevanja trave, kao ni tuširanja na plažama.
Iz Grada Pule su najavili da javno poduzeće “Pula Herculanea” danas, kao i proteklih 14 godina, usluge zalijevanja javnih zelenih površina u centru Pule te čišćenja prometnica provodi koristeći vodu iz izvora Nimfej, koji ne pripada vodoosnadbijevnom sistemu i u kojem se nalazi tehnološki ispravna voda koja nije namijenjena za piće. Od ukupnih 70.000 m3 za koje je izdana vodopravna dozvola ove godine je iz navedenog izvora za potrebe usluga Herculanee iskorišteno 15 posto kapaciteta, a redovitim analizama koje se provode utvrđeno je kako u ovom trenu ne postoji opasnost od presušivanja tog izvora, prenosi Index.